Ankara İli ve Çevresinde Halictidae (Apoidea: Hymenoptera) Familyası Üzerine Sistematik Araştırmalar
Systematic Studies On The Family Halictidae (Apoidea: Hymenoptera) of the City Ankara and Its Surrounding Area
- Tez No: 182309
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÇAĞATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, Ankara ili ve çevresinden toplanan Halictidae familyası üyelerisistematik açıdan incelenmiştir. Çalışma sonucunda 7 cinse ait 17 tür tespitedilmiş, bunlara ait ve çalışma alanı dışında olup ülkemizde varlığı bilinen ya davar olabilecek türlere ait tanı anahtarları verilmiştir. Türlerin sinonimleri, Dünya veTürkiye'deki yayılışları, detaylı morfolojik bilgileri, sistematik açıdan önemlimorfolojik karakterlerinin bilgisayarlı kamera sistemi yardımı ile çekilen fotoğraflarıve incelenen materyale ait diğer biyolojik bilgiler verilmiştir. Yeterli sayıda erkekbireyin bulunmadığı türler hariç diğer erkek bireylerde genital organ yapısıincelenmiş, tarifleri yapılmış, ventral ve dorsal yönden ayrıntılı çizimleri, bilgisayarlıkamera sistemi ve taramalı elektron mikroskobu (TEM-SEM) yardımı ile çekilenfotoğrafları morfolojik bilgiler içine eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes systematical studies on the species of the Halictidae(Hymenoptera) which were collected from Ankara and its surrounding area. 7genus and 17 species were determined, and the systematical keys of thesespecies and additional species that were originally not found in the study area butmay be found in Turkey added to these keys. The synonyms, detailed morphology,World and Turkey distributions, some information about biology of the species, thedigitalized photos of some important systematical features which had been takenby camera and computer system were given. In addition to these, the genitalias ofsome male specimens with adequate numbers for such kind of study wereexamined. The dorsal view of genitalias was photographed by scanning electronmicroscope (SEM) and illustrations of dorsal and ventral views of these genitaliaswere drawn and added to morphology.