Türkiye'de folklor dergilerinde yer alan tıbbi folklor makaleleri bibliyografyası
  1. Tez No: 18232
  2. Yazar: ASİYE SAVUN(IRAZ)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYTEN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Bibliography
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
150 XIII ÖZET Tez'de 1929 yılından itibaren latin harfleri ile basılmış süreli folklor dergilerindeTıbbi Folklor Makaleleri" incelenmiştir. Makaleler bir birinden ayrı beş dizin halinde değerlendirilmiş, makalelere ait künye açık bir şekilde verilmiştir. Bu çalışmada sırasına göre yazar soyadları dizini, makale başlık ları dizini, dergi adları dizini, konu başlıkları dizini ve yöreler dizini hazır lanmıştır. Makalelerin içeriği hakkında küçük açıklamalar makale başlıkla rı dizininde parentez içinde verilmiştir. Bunun yanı sıra taranan dergilerin kısaca tanıtımı ve konuya ait kısa tarihçe, giriş ve amaç bölümünde veril miştir. Çalışmalar bilgisayar tekniği ile yürütülmüş, mahalli folklor yayınla rına ait liste de yukarıdaki bilgilere ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
151 XIV SUMMARY Medical folcloric articles, which have been published in the latin alphabet periodicals since 1929, are examined in the Thesis. Articles are indexed in five different ways and clear identifications for each article are given. This study consists of sections indexed according to author surna mes, titles of articles, names of periodicals, and regions. Short explanati ons about the concepts of articles are given in the section indexed accor ding to the titles of articles. Short history of the subject of the thesis and information about the journals which have been searched through are given in the Introducti on and objective sections. în addition, the list of the medical folcloric jour nals are also given. All of the data used in the thesis was processed in personal com puter by database system.