Kadmiyum ve dimethylsulfoxidenin balb/c fare testisleri üzerine etkisinin ışık mikroskopik düzeyde incelenmesi
- Tez No: 18235
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜRKAN ERBENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Balb/c farelerine tek doz halinde Kadmiyum (0.009 mml/kg), DMSO (2.5 mi /kg). Kadmiyum + DMSO ve iki saat önce DMSO sonra Kadmiyum deri altına verilerek iki ay sonra bu fareler testisleri ışık mikroskopik inceleme yapılmak üzere parafin bloklarından hazırlanan kesitlere Hematoxylen Eosin ve PAS (Periodic acit schiff) boyaları uygulandı. Leitz fotomikroskopuyla çekilen fotomikrograflar kontrol grubuna ait olanlar ile karşılaştırıldı. 2- Elde edilen bulgulara göre: a) Yalnız başına kadmiyum verilen grup da testislerin tamamen haraplandığı; interstisyel bölgelerde PAS pozitif alanların ortaya çık tığı ve Leydig hücresi ve fibroz doku artışı izlendi. b) Sadece DMSO verilen grup da ise, kontrol grubu testislerin- den bir farklılık gözlemlenemedi. c) Aynı anda DMSO ve Kadmiyum verilen grup da ise, fare testis- lerinin kadmiyum toksisitesine karşı kısmen korunduğu görüldü. Tubulus çaplarında küçülme olmayıp, sadece germinal epitelde dejenerasyon tes- bit edildi. Buna karşın interstitial alanlarda Leydig hücresi ve fibröz doku artışı yoktu. Bu bulgulara göre kadmiyum ile aynı anda DMSO veril mesinin kadmiyum toksisitesine karşı testisleri kısmen koruduğu anla şılmaktadır.Farelere kadmiyum enjeksiyonundan iki saat önce DMSO verilen grupda ise, tubulus morfolojilerinin kontrolda benzerliği dikkati çekti. Germinal epitelin hemen hemen bütün tubulusl ardaki görünümü kontrol grubu testislerini andırmakta olup, dereceli spermatositlerin düzenli dağılımı izlenmiştir. Ayrıca, tunica albugenia altında interstitial hüc re hipertrofisi de dikkati çekmiştir. Bu bulgular ışınında, Bal b/c fare testi si erinde kadmiyumun meydana getirdiği harabiyetin önceden DMSO verilerek önemli derecede azaltılabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Groups of Balb/c mice were given subcutaneous injections cadmium (0.009 mmol/kg), di methyl sulfuxide (DMS0-2.5 ml/kg), cadmium and DMSO, DMSO followed by cadmium 2 hours later. At the end of 2 minutes, the testes of the animals were examined with light microscopy using hematoxylene-eosin and periodic acid Schiff (PAS) staining Photomicrograps were taken with a Leitz photomicroscape. Results: a) In the group given cadmium only, there were increases Leydi g cells, fibross tissue and in PAS+areas in the interstitial areas. b) The marphology in the group given DMSO only did not differ from the controls. c) Simultaneous administration of DMSO with cadmium partically prevented cadmium toxicity; tubular diameters did not decrease but degeneration of the germinal epithelium occurred. There were no increases in the Leydi g cells and fibrous tissue. d) In the group given DMSO two hours before cadmium, tubular morphology was very similar to the controls. The germinal epithelium in almost all tubuli was comparable to the controls; sequential progression of the spermatocytes was observed. Intersitial cells under the tunica albuginea displayed hypertruphy. These findings suggest that preliminary dimethyl sulfoxide application may prevent cadmium induced testicular injury to a significant extent.