Cins ve yaş kriterlerine bağlı olarak beden kitle indeksi kolesterol trigliserid ilişkilerinin kovaryans ile irdelenmesi
- Tez No: 18238
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kovaryans analizi ancak deneysel hatayı gerçeğin üzerinde büyüten ikincil hata kaynaklarını elimine etmeye yardımcı olan kıy metli bir yöntemdir. Kovaryans analizi; Varyans analizi ve regresyon analizi yön temlerinin veri setleri üzerinde birlikte uygulanışını kapsar. Tüm bu hesaplamalar uzun işlemler gerektirdiği için yöntemin aynı zamanda bilgisayarı arca kullanılması amacı ile de çok kullanılan bir dil olan BASIC programlama dili ile bir program hazırlanmıştır. Uygulama olarakta Türk Kardiyoloji Derneği ve Sağlık Bakanlığınca ortak yapılan Türkiye'de erişkinlerde kalp hastalığı ve risk faktörleri sıklığı taramasındaki ülke nüfusunu temsil eden toplam 3689 kişide taranan cins, yaş kriterlerine bağlı olarak Beden kitle indeksi, kolestrol, trigliserid değerleri kullanılmıştır. Tüm bu çalışmaların değerlendirilmesi sonucunda, gerçek bir örnek üzerinde 4 aşamada uygulamayı amaçladığımız kovaryans analizinin düzeltilmiş ve düzeltilmemiş ortalamaları arasında anlamlı bir fark çıkmadığını, bunun yanı sıra yaptığımız varsayımsal bir örnekte de ortalamalar arasında anlamlı bir fark çıkabileceğini göstermiş olduk.
Özet (Çeviri)
Covariance analysis» eliminates the secondary error sources which are enlarged over the trial error reality. Covariance analysis; Consists of applying-both variance analysis and regration analysis process on data values. Completed following work needs time and the process as a fact to be used also in future progresses prepared in BASIC language. Accom plishments of the Turkish Cardiology Society and Ministry of Health, organized a survey over the adults having cardiac disease and its risk factor frequency. Trial made on the sum of people in accordange of regresenting (Symbolizing) whole country. Body Mass Index, Cholesterol and Tryglceride values used, according to age sex criteria of 3689 people, consisted in the trial. The evaluation process results shows us that there has no difference recognized between the arranged and disarranged Covariance analysis medians. On the other hand it has been indicated that on a hyphotetical sample there can be differences between medians. -52-