R.O.C. eğrisi çözümlemesi ile tanı testlerinin değerlendirilmesi ve bilgisayar uygulaması
  1. Tez No: 18240
  2. Yazar: AHMET DİRİCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Yeni tanı testleri önerildiğinde özellikle onların tanı belirlemedeki etkinliği denetlenmek zorundadır. ROC eğrisi çözümlemesi tanı testini temel karekterlerine bağlı olarak tanımlama, geçerlilik denetlemesi ve testler arası kıyaslama yapmak için yaygın olarak kullanılan bir metoddur. Elde edilen verilerin tanı belirlemesi için seçilen po zitiflik esigi degerlerindeki“duyarlılık - özgüllük”ikili ilişkileri için bir ROC eğrisi çizilebilir. ROC eğrisi çözümlemesinde en belirgin parametre eğri al tındaki alandır. Çalışmada ROC çözümlemesinin matematiksel temelleri a - çıklanarak, testleri tanımlayan ve karsı laştırabilen bir bil gisayar programı geliştirilmiştir. Uygulama olarak da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak-Burun- Bogaz Anabil im Dalı 'nda tanı, tedavi ve izlemleri yapılan Akustik nörinom şüpheli toplam 58 vaka için BERA ve C.T. tanı sonuçları değerlendirilerek yöntemler arasında anlamlı bir fark olmadığı ortaya konmuştur. önerilen bilgisayar programı etkin bir yöntem olan ROC eğrisi çözümlemesinin daha verimli kullanımını sağlayacaktır. - 48 -
Özet (Çeviri)
As new diagnostic tests are introduced, their impact on patients healts must be determined. RECEIVER OPERATING CHARACTERISTIC CURVES are used to present and/or compare the performances of one or more diagnostic tests. R.O.C. curves plot sensitivity against 1 - specificity for different cut - off points. The area under the R.O.C. curve is a common index summarizing the information contained in the curve. We expressed a mathematical basics of R.O.C. analysis and developed an associated computer program for comparing performans of diagnostic tests. The program is applied to the evaluation of BERA versus C.T. in acustic neurinoma cases. - 49 -