Çocuklardaki tüberküloz teşhisinin serolojik ve klinik bulgular açısından istatistiksel olarak değerlendirilmesi ve değerlendirme yöntemlerinin tartışılması
- Tez No: 18241
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RİAN DİŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmadaki amaç, çocuk akciğer tüberkülozu (Ç.A.Tbc) araştırması için, bir basit istatistiksel yöntemler kullanılarak bir de daha doğru ve etkin istatis tiksel yöntemler kullanılarak analiz yapıldığında ne gibi sonuçlar alındığını göstererek doğru istatistik yöntemi kullanmanın önemini vurgulamaktır. Ç.A.Tbc araştırmasında hasta ve kontrol gruplarında 9 ayrı değişken incelenmiştir. Bunlar PPD, ESR, Ig G, Ig Gl, Ig G2, Ig G3, Ig G4, Ig M ve Ig A'dır. Sadece tek değişkenin incelendiği basit istatistiksel yöntemler olarak, Mann-Whitney (iki grup ortancaları arasındaki fark) testi ve Spearman Sıra Korelasyonu testi uygulanmıştır. Ayrıca, bazı değişkenlerin özgüllük, duyarlılık, artı ve eksi yorum gücüne de bakılmıştır. Sonuçta, sübjektif bir değerlendirmeye bağlı kalınarak, ESR, Ig G ve Ig Gl kombinasyonunun iki grup arasında fark yaratabilecek değişkenler olabileceği gözlen miştir. Ayrıcr, hasta grup ortalamalarının kontrol grubu ortalamalarına göre daha yüksek olduğu da saptanmıştır. Birden çok değişkenin aynı anda incelendiği çok değişkenli istatistiksel analiz yöntemleri olarak Fisher Diskriminant Analizi kullanılmıştır. Testin anlamlı çık-maması üzerine Kümeleme Analizi uygulanmış, alman öneriler klinik açıdan da incelenerek bazı düzeltmeler yapılmıştır. Düzeltme yapılmış verilere yineden Fisher Diskriminant Analizi uygulanmıştır. Sonuç anlamlı çıktıktan p=0.05 sonra yeni bir gözlemin X, sınıflandırılması için gerekli koşul 0 şöyle belirlenmiştir; Eğer Y =Î'X h în=4450.3243 ise X, 0 0 0 TT grubuna kontrol ait olarak kabul edilecektir. Eğer Y =î'x < m=4450.3243 ise X, 0 0 0 1 I grubuna hasta ait olarak kabul edilecektir. Sonuç olarak, tıbbi bir çalışmanın araştırma ve tıp değeri ne kadar kuvvetli ve kıymetli olursa ol sun, yani iş ve uygun olmayan istatistiksel metodlar uygulanarak değerlendirildiğinde, uzman bir kişiye danışılmadığında, yeterli ve istenilen sonuca varıl ınamadığı gibi, bazen yanlış sonuçlar bile elde edilerek, çalışma hatalı yorumla- nabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work on childhood tuberculosis research is to emphasize the application of the appropriate statistical methods on the research. The analysis made by applying simple statistical methods and by using more efficient and appropriate statistical methods on childhood tuberculosis research, is compared. On childhood tuberculosis research, 9 different variables are examined for patients and control groups. These are PPD, ESR, Ig G, Ig Gl, Ig G2, Ig G3, Ig G4, Ig M and Ig A. Simple statistical methods taken into consideration are: - Mann-Whitney (difference between two group medians) and - Spearman's Rank Correlation Test in which only one variable is examined. Besides, the sensitivity, the specificity, positive and negative expected values of some variables are analysed. As a result, it is observed that, a combination of ESR, Ig G and Ig Gl could make difference between the two groups by means of subjective considerations. On the other hand, the mean value of patient groups is higher, compared to the mean value of control groups. The method used for analysing more than onevariable at the same time, is Fisher Discriminant Analysis. When insignificance in the result of the test is observed, Cluster Analysis is applied, the remarks and recommendations are examined technically and then, some corrections are made on the data. Then, once again Fisher Discriminant Analysis is applied on the adjusted data. And as the result of the test is significant p=0.05, the determination of group for a new variable X will be as follows; 0 if Y =î'x ^m=4450.3243, X belongs to 0 0 0 TT control group, İf Y =1 X < m=4450.3243, X belongs to 0 0 0 Tf group- patient As a result, how valuable and strong the medical research is, if evaluated by irsing inappropriate or wrong statistic al methods, the result will not only be insufficient but also it can be interpreted erroneously due to the lack of biostatistician's consultancy.