Yaşam çözümlemesinde alıcı işlem karakteristiği eğrileri
Receiver operating characteristic curves in survival analysis
- Tez No: 896553
- Danışmanlar: PROF. DR. DURU KARASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yaşam verilerinin yapısı, yaşam sürelerini ve olayın gerçekleşip gerçekleşmediğini gösteren durumu içerir. Yaşam çözümlemesindeki temel varsayım, izlem süresinin uzun olması halinde ilgilenilen olayın gerçekleşeceğidir. İlgilenilen olay gerçekleşene kadar geçen süreyle ilgilenildiği için bu varsayım çoğunlukla gerçekçi değildir. Alıcı işlem karakteristiği (Receiver Operating Characteristic - ROC) eğrileri, tahmin edilen performansı değerlendirmenin bir yoludur. Sürekli ölçekte tanımlı test sonuçları için ROC eğrileri doğruluğun standart özetidir. ROC eğrileri, durum değişkeni için sürekli bir değişkeni kullanarak duyarlılık (sensitivity) ve seçiciliği (specificity) elde etmek için kullanılır. Yaşam verilerinin analizinde kullanılan ROC eğrileri olayı yaşayanlar ile yaşamayanlar arasında ne kadar iyi ayrım yaptığını belirleyip doğru eşik değerini (cutoff) seçmeyi sağlar. Yaşam çözümlemesinde süre söz konusu olduğu için durum değişebileceğinden klasik ROC eğrileri doğru sonuçlar vermez. Bu nedenle zamana bağlı (time dependent) ROC eğrileri üzerinde araştırmalar yapılarak yeni yöntemler geliştirilmiş ve ROC(t) ile gösterilen ROC eğrisi tahminleri önerilmiştir. Bu çalışmada yaşam çözümlemesi için kullanılan ROC eğrisi tahmin edicileri yöntemlerinden kümülatif duyarlılık ve dinamik seçicilik (cumulative sensitivity and dynamic specificity – CD) başlığı altında: Heagerty ve arkadaşlarının (2000) Kaplan-Meier tahmin edicisi(CD1), Heagerty ve arkadaşlarının (2000) en yakın komşu tahmin edicisi (CD2), Chambless ve Diao'nun (2006) Kaplan-Meier benzeri tahmin edicisi (CD3), Chambless ve Diao'nun (2006) alternatif tahmin edicisi (CD4), durdurma ağırlıklandırmasının ters olasılığı (CD5), koşullu durdurma ağırlıklandırmasının ters olasılığı (CD6), ağırlıklı AUC(t) (CD7), Viallon ve Latouche (2011) tahmin edicisi (CD8); olay duyarlılığı ve dinamik seçicilik (incident sensitivity and dynamic specificity – ID) başlığı altında Cox regresyonu (ID1), ağırlıklı ortalama sıralaması (ID2), kesirli polinom (ID3); olay duyarlılığı ve statik seçicilik (incident sensitivity and static specificity – IS) başlığı altında; marjinal regresyon modelleme yaklaşımı (IS1), genişletilmiş Cox regresyonu (IS2) ve son olarak Naive tahmin edicisi tanıtılmıştır. Bu tahmin edicilerin uygulanabilirliğini göstermek için literatür verisi olan akciğer kanseri verisi ve gerçek veri olan serviks kanseri verisi üzerinde uygulama yapılmıştır. Her iki veri setinde de CD1 ve CD2 tanımlamaları birbirine yakın sonuçlar vermiştir. CD4 tanımlaması hariç diğer tanımlamalarda yaşam süresi arttıkça belirtecin tahmin performansının düştüğü, CD4 tanımlamasında ise zamanla tahmin performansının arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The structure of life data includes life times and status indicating whether the event occurred. The basic assumption in survival analysis is that the event of interest will occur if the follow-up period is long. This assumption is often unrealistic since we are interested in the time until the event of interest occurs. Receiver operating characteristic (ROC) curves are a way to evaluate predicted performance. For test results defined on a continuous scale, ROC curves are the standard summary of accuracy. ROC curves are used to obtain sensitivity and specificity by using a continuous variable for the state variable. ROC curves used in the analysis of survival data determine how well they discriminate between those who experience the event and those who do not, allowing to choose the correct cut-off value. Since time is involved in survival analysis and the situation may change, classical ROC curves do not give accurate results. For this reason, new methods have been developed by researching time-dependent ROC curves and ROC curve estimates denoted by ROC(t) have been proposed. Among the ROC curve estimatormethods used for survival analysis in this study, under the title of cumulative sensitivity and dynamic specificity (CD): Heagerty et al.'s (2000) Kaplan-Meier estimator (CD1), Heagerty et al.'s (2000) nearest neighbor estimator (CD2), Chambless and Diao's (2006) Kaplan-Meier-like estimator (CD3), Chambless and Diao's (2006) alternative estimator (CD4), inverse probability of intercept weighting (CD5), conditional inverse probability of stopping weighting (CD6), weighted AUC(t) (CD7), Viallon and Latouche (2011) estimator (CD8); Cox regression (ID1), weighted average ranking (ID2), fractional polynomial (ID3) under the title of incident sensitivity and dynamic specificity (ID); under the title of incident sensitivity and static specificity (IS); marginal regression modeling approach (IS1), extended Cox regression (IS2) and finally Naive estimator are introduced. To demonstrate the applicability of these estimators, an application was made on lung cancer data, which is literature data, and cervical cancer data, which is real data. In both data sets, CD1 and CD2 definitions gave similar results. It has been observed that, except for the CD4 definition, the predictive performance of the marker decreases as life expectancy increases in other definitions, while the predictive performance of the marker increases over time in the CD4 definition.