Üç boyutlu tarayıcılar ile veri toplanması ve CAD ortamına değişik formatlarda aktarılması
Collection and transfer of data to CAD environment in various formats with 3d scanners
  1. Tez No: 182401
  2. Yazar: MEHMET GÖKHAN BERBERCUMA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZAFER ŞENALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
3 Boyutlu Tarayıcılar (3D Scanner), 3 boyutlu obje geometrik verilerininalınmasında kullanılmaktadır. Bu toplanan veriler mühendislik amaçlı olarak tekrarCAD yazılımlarında kullanılmaktadır. Bu veriler nokta, eğri veya yüzey verileriolabilmektedir. CAD ortamında önemli olan bu verileri kullanarak en kısa sürede vekolayca yeni modeli oluşturmaktır.Bu Yüksek Lisans tezinde imalat teknolojisinde hızlı artan bir ivme ileuygulama alanlarına giren 3 boyutlu tarayıcılar incelenmiş; konu ile direkt bağlantısıolan Tersine Mühendislik prosesi araştırılmış ve Koordinat Ölçme Cihazları (CMM)da dahil edilerek kapsamlı bir çalışma yapılmıştır. Çalışmanın sonunda 3 boyutlutarayıcılar ile CMM arasındaki farklar belirtilmiş ve tezin inceleme örneği olantürbin çarkına yer verilmiştir. Türbin çarkı 3 boyutlu tarayıcıda taranmış ve tersinemühendislik prosesi ile nokta bulutundan CAD ortamında Unigraphics NX programıkullanılarak tekrar oluşturulmuştur.Bu çalışmanın dünyada yeni bir trend olarak inkişaf eden ve ülkemizde deyavaş yavaş kullanım alanları bulmaya başlayan 3 boyutlu tarayıcılar ve taramateknolojileri için bir başlangıç unsuru olmasını diliyor ve bu teknolojinin ülkemizdeen kısa zamanda çeşitli sahalara girerek kullanılmaya başlamasını umuyorum.
Özet (Çeviri)
3D Scanners are used in 3 dimensional object geometric data capturing.These captured data which might be point, curve or surface are employed in CADsoftware for engineering purposes. The important aspect in CAD environment is tocreate the new model at shortest and easily by using those data.In this thesis, 3D Scanners that are used in applications in manufacturingtechnology with an increasing speed are examined, Reverse Engineering process thatis directly related with the topic is investigated and by including CoordinateMeasuring Machines (CMM), a comprehensive study is done. At the end of thethesis, the differences between 3D Scanners and CMM?s are defined and analysissample of the thesis, Turbine Wheel, is examined. The turbine Wheel was scanned ina 3D Scanner and by using reverse engineering process with Unigraphics NXsoftware the model is created again in CAD environment.I wish that this thesis becomes a beginning element for 3D Scanners that aredeveloping as a trend in the world and being used gradually in our country and hopethat this technology to be used in various fields in our country as soon as possible.