İdiyopatik trombositopenik purpura hastalığı özelinde otoimmün hastalıklarda B lenfosit aktivasyon faktörün (baff) rolü
The role of B lymphocyte activating factor (baff) in idiopathic thrombocytopenic purpura (itp) as an autoimmune disorder
- Tez No: 182402
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TÜLAY HEKİMBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Biology, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İdiyopatik Trombositopenik Purpura (İTP), trombositlerin spesifik otoantikorlartarafından kaplanıp, rediküloendotelyal sistem tarafından yıkıldığı otoimmün birhastalıktır. Periferik Trombosit sayısının düşmesinin göreceli etkisi, hastalar üzerindeartmış kanama riski olarak gözlemlenir. B lenfosit aktivasyon faktör (BAFF); tümörNekrozan faktör ailesinin bir üyesi olup, B lenfosit gelişiminin önemli birdüzenleyicisidir.İTP hastalığında BAFF proteininin rolünü açıklayabilmek için, 90 farklıhastadan farklı zaman ve tedavi protokolleri altında 175 kan örneği alınıp, ELISAyöntemi ile serum BAFF düzeyleri tespit edildi. Hastalar, prednisolon iletedavidekiler, remisyon fazındakiler ve aktif İTP hastaları olarak sınıflandırıldı. AktifİTP hasta grubunda; serum BAFF düzeyinin (1221 pg/ml medyan) sağlıklı kontrolgrubuna (941 pg/ml medyan) göre istatistiksel anlamlılık taşıyacak şekilde arttığıbelirlendi (p< 0,05). Kortikosteroid tedavi altındaki hasta grubunda ise; serum BAFFdüzeyinin normale döndüğü gözlemlendi (660 pg/ml medyan). Bu değer kontrolgrubundan istatistiksel anlamlılık dahilinde ayrışmaktadır. Remisyon safhasındakiİTP hasta grubunda (875 pg/ml) serum BAFF düzeyi kontrolden farklı bulunamadı(p>0,05).Bu çalışma ile; artan serum BAFF seviyesinin, hematolojik bir hastalığınözelliği olduğu ilk defa ortaya kondu. Ayrıca, BAFF promotor DNA dizisi üzerinde,ikisi bu çalışma ile yeni tanımlanmış olan, üç farklı tek nükleotid polimorfizmi(SNP) tespit edildi. Bu SNP'lerden iki tanesinin, BAFF promotor üzerinde olasıtranskripsiyon faktör bağlanma noktası oluşturabileceği ilk defa bu çalışma ilegösterildi.
Özet (Çeviri)
Idiopathic Thrombocytopenic Purpura (ITP) is an autoimmune disorder inwhich platelets are opsonized by specific antibodies and destroyed by thereticuloendothelial system (RES). As an outcome of this disorder, a peripheralthrombocyte count in affected individuals appears to be lower, leading to enhancedrisk of bleeding. B cell activating factor (BAFF) is a member of the tumor necrosisfactor family and an important regulator of B cell development. Elevated BAFFserum levels have been linked to several autoimmune diseases such as RheumatoidArthritis and Systemic Lupus Erythematosus.To clarify a possible role of BAFF in ITP; 175 blood samples from 90 patientswith ITP were taken and classified into three groups (active ITP patients, ITPpatients in remission and ITP patients under Prednisolone treatment). BAFF serumlevels were detected to be increased in active ITP group (median 1221 pg/ml)compared to healthy control individuals (median 941 pg/ml). Treatment withCorticosteroids was found to be associated with normalized BAFF levels (median660 pg/ml). In remission ITP group (median 875 pg/ml), no significant differencewas observed in comparison with control group, herein.It was stated as the first time in this study that elevated BAFF expressionappears to be a feature of this hematological disease. Moreover, five mutations wereidentified on the BAFF promoter, two of which being reported for the first time,herein. It was shown that two of these SNP?s possibly create transcription factorbinding sites on the BAFF promoter.