Sivas Merkez İlçe'de pancar yetiştiriciliği yapan tarım işletmelerinin ekonomik analizi
Economic analysis of farms growing sugarbeet in Center Country of Sivas Province
- Tez No: 182478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Sivas ili merkez ilçesinde şeker pancarı yetiştiriciliği yapan 77 tarımişletmesine ait, anket yöntemi ile elde edilen veriler kullanılmıştır.Veriler Oransal OlmayanTabakalı Tesadüfi Örnekleme Yöntemiyle örneğe giren işletmelerden anket yolu iletoplanmıştır.Analiz işletmelerinin sosyo- ekonomik yapıları ortaya konmuş üretim dalları bazındabrüt marj yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca Brüt Hasıla, şletme Masrafları, Gerçek Masraflar,net Hasıla, Tarımsal Gelir, Harcanabilir Tarımsal Gelir ve Toplam aile Geliri hesabıyapılmıştır.Brüt Marj analizlerine göre dekara en yüksek kara sahip üretim dalı silajlık mısır(s)857,26 YTL'dir. Bunu şeftali (s) 407 YTL, kiraz(s) 328 YTL, patates (s) 299,7 YTL, vişne (s)285,88 YTL'dir. Şeker pancarının dekara brüt marjı 251,86 YTL olarak bulunmuştur.Üretim dalları düzeyinde analizlerin yanı sıra işletme bir bütün olarakdeğerlendirilmiştir. Buna göre brüt hasıla 34 314,65 YTL, net hasıla 15 939,61 YTL, netçiftlik geliri (tarımsal gelir) 22 791,80 YTL ve toplam aile geliri 23 439,85YTL olarakbulunmuştur.Anahtar Kelimeler : Şeker Pancarı Üretim Ekonomisi, Brüt Marj, Tarımsal Gelir.
Özet (Çeviri)
In this study, data collectedby survey medhot from 77 farms grıwing sugarbeet inCenter county of Sivas province have been used. The data heve been collected by means ofpersonal interviews from the farms sampled by the method of Non-proportionate StaratifiedRandom Sampling.Socio-economic structure of the tarms have been determined and Gross-MarginMethod has been used at the stage of analysis. Also, Gross Product, Farm Costs ,Reel Costs,Net Product, Net Farm Income, Spendable Farm Income Total Family Income have beencalculated.Gross-margin analysis was made for all crops. Accoding to the results of the analysis,the highest gross-margin belongs to sialis (YTL/da 857,26). The gross magrin of other cropsare YTL/da 407 for peach, YTL/da 328 for cherry, YTL/da 299,7 for potato, YTL/da 285,88for sour cherry. Gross magrin for sugarbeet was calculated YTL/da 251,86.In addition, farms have been evaluated as a whole. Gross Revenue, Net Revenue, FarmIncome and Total Family Income have been calculated as YTL/da 34 314,65 YTL/da 15939,61 YTL/da 22 791,80, and YTL/da 23 439,85, respectively.Key Words : Product economics of sugar beet, Gross magrin, Net Farm Income.