Marmara bölgesi bentonit bilgi sisteminin oluşturulması üzerine bir araştırma
Investigation for establishing the bentonite information system of Marmara region
- Tez No: 182490
- Danışmanlar: PROF.DR. ENVER ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Her geçen gün çok daha fazla gelişen dünyamızda, bilgi kullanımı ve yönetimi büyük önemkazanmaktadır. Artan veri çeşitliliği ve bilgi düzeyi, bilgi yönetiminde veri tabanı ve bilgisistemlerinin oluşturulmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Her sektörde olduğu gibi madenciliktede yatırım ve işletme kararları alınırken verilerin değerlendirilmesi ve analiz edilmesi büyükönem taşımaktadır. Bu nedenle birçok alanda kullanılan bilgi sistemlerinin, madenciliksektöründe de etkin olarak kullanılması verimliliği arttıracaktır.Yüksek Lisans tezi olarak gerçekleştirilen bu araştırmada, model olarak Marmara BölgesiBentonit Bilgi Sisteminin oluşturulması amaçlanmıştır. Marmara Bölgesindeki bentonitrezervinin yapısı hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiş ve bu bilgilerin envanterininoluşturulması amacıyla bir bilgi sistemi geliştirilmiştir.Çalışmanın birinci kısmında amaç ve hedefler açıklanmıştır. kinci kısımda ise bentonitmineralinin özellikleri, kullanım alanları ve Türkiye bentonit bölgeleri hakkında tanımlayıcıbilgiler ortaya konularak literatür kısmı oluşturulmuştur. Üçüncü kısımda ise veri tabanı vebilgi sistemi oluşturulmasında kullanılan yöntem ve programlar hakkında bilgi verilmiştir.Dördüncü kısımda ise Marmara Bölgesi Bentonit Bilgi Sisteminin oluşturulma aşamalarıanlatılmıştır. Nongrafik veriler ile sayısallaştırılmış grafik verileri arasındaki ilişkilerkurularak, etkin bir bilgi sistemi oluşturulmaya çalışılmıştır. Böylece, bilginin birçok alandaetkin bir şekilde kullanılmasını sağlayan CBS (Coğrafi Bilgi Sistemi)'nin, madencilikalanında da etkin bir şekilde uygulanabileceği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın,bundan sonra gerçekleştirilecek sektörel bilgi sistemleri için bir temel yöntem teşkiledebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Using and management of information has strategically importance in growing worldeveryday. Advanced kinds of data and level of information are needed to create informationsystems for management of information and data. It is very important to analyze the data inmining industry during the forecasting for investment and management of processing likeevery industrial sector. For these reasons using of the information systems are going toincrease the efficiency in the mining industry.In this study, it is aimed to establish a model information system for bentonite mines ofMarmara Region as a model. Some information is given about structure of bentonite reservesand inventories and designed an information system model.Aims and targets are explained in the first chapter of the study. In the second chapter,specifications of bentonite minerals, using fields and some information of position in Turkeyas bentonite regions are explained as literature part. Methods for design of data andinformation systems are explained in the third chapter. In the fourth chapter, steps of theprocessing of information systems are explained. In this chapter the relationships are createdand designed for data tables and at the same time, between graphic and non-graphic data.