Marmara Denizindeki ekonomik bazı kemikli balık (Teleosteı) türlerinin mide içeriklerinin araştırılması
Stomach contents of some economic bony fish (Teleostei) species in the Sea of Marmara
- Tez No: 182489
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUAMMER ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Marmara Denizi'nden avlanan; Merluccius merluccius (Linnaeus,1758),Merlangius merlangus (Linnaeus,1758), Pomatomus saltatrix (Linnaeus,1766), Mullussurmuletus (Linnaeus, 1758) ve Sarda sarda (Bloch, 1793) türlerine ait bireylerinbeslenme alışkanlıklarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.Örneklerin ilk olarak boy ve ağırlık ölçümleri yapılmıştır. Mideleri çıkartılıp tartıldıktansonra doluluk yüzdeleri belirlenmiştir. Mide içeriği petri kaba boşaltılıp her bir besingrubunun oluşturduğu yüzde hesaplanmıştır. ncelenen mide içeriği % 5'lik formaldehitsolusyonunda muhafaza edilmiştir. Mide içeriğindeki organizmaları belirlerkenmümkün olduğunca alt taksonlara inilmeye çalışılmıştır.Merluccius merluccius bireylerinin besinlerini temel olarak balıklar, bentik crustaceave cephalopod türlerinin oluşturduğu görülmüştür. Genç bireylerin genelleşmiş birbeslenme alışkanlığına sahip olduğu buna karşın ergin bireylerin daha özelleşmiş birbeslenme alışkanlığa sahip olduğu ve besinlerini temel olarak balıkların oluşturduğutespit edilmiştir.Merlangius merlangus türünün ana besinlerini balık, bentik crustacea ve polychaetaoluşturmaktadır.Üzerinde çalışma yapılan bir diğer tür olan Pomatomus saltatrix ontogenetikdeğişimlerinin en açık olarak görüldüğü türdür. Bentik crustacea türleri genç bireylerinmide içeriğinin büyük bir kısmını kaplarken, ergin bireyler (>40 cm) tamamempisivordur.Mullus surmuletus bireylerine ait mide içeriği analizlerinde ise bu türün her yaşgrubunda genelleşmiş bir beslenme alışkanlığına sahip olduğu bu sayede genişaralıktaki besin tiplerini kullanabildiği saptanmıştır.Bulgular kısmın sonunda ise Sarda sarda türünün temel besin maddesini balıklarınoluşturduğundan bahsedilmiştir.Bu çalışmada yapılan analizler sonucunda elde edilen bilgiler grafiklerle birliktesunulmuştur, yapılan diğer çalışmalarla karşılaştırılmıştır. En son bölümde yapılançalışma ile ilgili bir değerlendirme bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this sdudy was carried out in order to determine feeding behaviour of the speciesMerluccius merluccius (Linnaeus,1758), Merlangius merlangus (Linnaeus,1758), Pomatomussaltatrix (Linnaeus,1766), Mullus surmuletus (Linnaeus, 1758) ve Sarda sarda (Bloch, 1793)fished the sea of MarmaraFirstly the length and the weight of the samples were designated. After being dissected andweighed its fullness values were recorded. Stomach content scattered into a petri dish and thepercentage of food category was designated. Study stomach content has been kept in 5 %formol solution. Organisms in the stomachs were identified to the lowest taxonomic levelpossible.The diet of Merluccius merluccius was mainly composed of fishes, benthic crustaceans andcephalopods. In contrast small hakes was generalist the adults were more specialised and theirdiet was mainly composed of fishes were determined.The main diet of Merlangius merlangus was composed fishes, benthic crustaceans andpolychaetesBeing investigated on the other species is Pomatomus saltatrix showing clear ontogenicchanges. In contrast the diet of small bluefish was composed benthic crustaceans, the adults(>40 cm) were completely piscivorous.In analysis the stomach of Mullus surmuletus, this species was generalist every age so theyexploited a wider range of resources.In the last of result section the diet of Sarda sarda was mainly composed fishes werementioned.The result obtained from the analyse in this study are given with graphics, compared withother studies. In the last section there is an idea about the study.