Yüzey dalgalarının çok kanallı analiz tekniği ve yorumlanması
Multichannel analysis of surface wave technique and the interpretation
  1. Tez No: 182494
  2. Yazar: NİLGÜN AVCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ İSMET KANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Mühendislik jeofiziği problemlerinin çözümünde ve jeoteknik amaçlı çalışmalardakayma dalgası hızı (Vs) oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Kayma dalga hızınınderinlikle bir boyutlu değişimini hesaplamak amacıyla günümüzde birçok yöntem veteknik kullanılmaktadır.Gelişen bilgisayar teknolojisi, yüzey dalgası çözümlemelerinin oldukça ayrıntılı birşekilde yapılmasına olanak sağlamıştır. Yüzey dalgalarının dispersif özellikleri temelalınarak frekansa ve faz hızına veya dalga sayısı ve faz hızına bağlı olarak elde edilendispersiyon eğrileri çeşitli veri işlem teknikleri yardımıyla çözümlenerek, çalışılansahaya ait kesme dalgası hızının derinlikle değişimini bulmamıza olanak sağlamaktadır.Yapılan çalışma da, NATO - EST.CLG.979847 numaralı 2004 yılında tamamlanmışproje kapsamında Afyon-Dinar bölgesinde alınmış olan yüzey dalgası kayıtlarındanseçilen bir profilin, Yüzey Dalgalarının Çok Kanallı Analizi (MASW) ve GenetikAlgoritma (G.A) ters çözüm teknikleri yardımıyla yorumlanması ve Vs kesme dalgasıhızının derinlikle bir boyutlu olarak değişminin hesaplanması amaçlanmıştır.Elde edilen sonuçlar mühendislik jeofiziği problemlerinin çözümünde oldukça yeni biryöntem olan yüzey dalgası çözümleme tekniklerinin kullanılmasının, hızlı ve son dereceetkin bir yöntem olduğunu göstermiştir.vii
Özet (Çeviri)
Determination of shear wave velocity values are essential and very important in solvingEngineering Geophysics problems and in geotechnical studies. There are severaltechniques for obtaining shear wave velocity variation versus depth as one dimensionalproblem.Developments in computer technology give rise to detailed analyzing of surface wavestudies. Dispersion curves based on dispersive nature of surface waves related to thefrequency and phase velocities or wavenumber and phase velocities can be interpretedand analized by various data processing techniques. It helps us to obtain shear wavevelocity variations versus depths at investigated field.This study and data are from completed NATO project under grant number: NATO-EST.CLG.979847 in 2004. The study area is Afyon-Dinar district. A profile wasinterpreted by using MASW (Multichannel Analysis of Surface Waves) and GeneticAlgorithm (GA) techniques. Then a one-dimensional shear wave velocity variationversus depth was determined.Results show us that the MASW process, which is nearly new techniques of surfacewave analysis, is very sensitive and has powerful solution in near surface basedengineering geophysics? problems.viii