Görüntü işaretleri için yeni bir sayısal damgalama yöntemi
Digital watermarking for image signals
  1. Tez No: 182495
  2. Yazar: CANAN OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDIN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sayısal verilerin telif haklarının korunması, sayısal ortamın önemli sorunlarından biridir.Özellikle sayısal ortamın sağladığı kopyalama ve çoğaltma işlemleri, bu sorunun öneminidaha da arttırmıştır. Görüntüler üzerinde değişiklik yapılması, kopyalanması veçoğaltılması son derece kolay bir hale gelmiştir. Sayısal görüntülerdeki telif haklarınınkorunması için yapılan çalışmalardan biri, görüntülere çalışma sahibinin imzası, çalışmanınyapıldığı tarih ya da firma logosu gibi bir bilginin damgalanmasıdır. Bu bilgi, taşıyıcıgörüntü üzerine gözle görünür bir şekilde veya insan gözünün algılayamayacağı birteknikle de damgalanabilir.Bu çalışmada, taşıyıcı görüntüye bilgi damgalamak için dalgacık dönüşümü yöntemikullanılmıştır. Bu yöntem ile görüntüye görünmez ve dayanıklı damga damgalanmaktadır.Damganın farklı gürültü türlerine karşılık ve değişik görüntü işleme saldırılarınakarşılık(kesme, döndürme, ölçekleme) dayanıklılığı incelenmiştir.Damgalanan görüntülere JPEG kayıplı sıkıştırması, gürültü ekleme, kesme, filtreleme vedöndürme gibi saldırılar çeşitli oranlarda uygulanmış ve damga geri elde edilmiştir.Saldırılar sonunda elde edilen damganın aslına benzerliği ölçülmüş, böylece saldırılarakarşı dayanıklılığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Copyright protection of the digital products is one of the problems of digital media. Easycopying and multiplication processes provided by the technology have increased theimportance of the problem. Digital images are the products which can be easily modified,copied and duplicated. One of the studies to solve copyright protection on the digitalimages is to embed some information about the author, production year or logo. Thisinformation can be embedded into an image where it can be perceptually either visible orinvisible.In this work, a method is proposed to embed watermarks into the host images invisiblyand robust. Discreate Wavelet Transform are used to embed watermark. The resistanceof the embedded watermark to image processing attacks can be enhanced by increasing theembedding weight. By permuting the watermark before embedding, the watermarkresistance is increased.After JPEG lossy compression, noise, cropping, scale and rotation attacks the watermarkswere extracted. Similarities of the extracted watermarks were measured to determine theresistance against such attacks.i