İyileştirici içeren nanoboyutlu sülfate zirkon tipi katalizörlerinin hazırlanması ve tanımlanması
Preparation and characterization of promoted nanosized sulphated zirconia catalysts
  1. Tez No: 182496
  2. Yazar: AJDA BAYGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya Mühendisliği, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Science and Technology, Chemical Engineering, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, çöktürme yöntemi ile hazırlanan Sülfate Zirkon (SZ) esaslı katalizörlerinyapısına iyileştirici (promoter) metal eklenerek hazırlanmış SZ-Metal (Metal: Alüminyum,Nikel, Bakır ve Mangan) tipi katalizörlerin n-bütan dehidroizomerizasyon reaksiyonuincelenmiştir.Reaksiyon, diferansiyel modta çalıştırılan sabit yatak mikro reaktörde 560 (±5 ) oC'deatmosferik basınç altında gerçekleştirildi. Denemelerde gaz bileşimi %10 n-Bütan, %20 H2kalan azot olacak şekilde gerçekleştirildi. WHSV değeri 10h-1 olarak kabul edildi. Beslemeve ürün akımları gaz kromatografisinde (GC-6890) ile hat üzerinde analiz edildi.Katalizörler X-ışını kırınım deseni (XRD), atomik absorbsiyon spektroskopisi (AAS), termalgravimetrik analiz (TGA), enstrümantal analiz yöntemleri ile karakterize edildi.Kullanılan bu metotlarla, metal kullanımının ve kristalit büyüklüğünün izobüten seçimliliği veverimliliği üzerindeki etkisi araştırıldı.Sonuçta iyileştirici olarak Alüminyum metali kullanıldığında, Pt/Sülfatlanmış ZirkonyumOksit katalizörlerinin, n-Bütan dehidroizomerizasyon reaksiyonunda, izobütene yüksekseçimlik gösterdikleri bulunmuştur. Ayrıca iyileştirici metal (Al, Ni, Cu, Mn) içerenSülfatlanmış Zirkonyum Oksit katalizörlerinin, metal içermeyen Sülfatlanmış ZirkonyumOksit katalizörlerine göre daha aktif olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, n-butane dehydroisomerization reaction was studied over promotednanosized sulphated zirconia catalysts, and as promoter Aluminum, Manganese, Copperand Nickel were used in all experiments.Reaksion was carried out in differantial fixed bed micro reactor at 560oC (±5) and underatmospheric pressure. Activity tests were done with a mixture of 10% n-butane, 20% H2over 65 mg catalysts. Feed and product streams were followed by an online gaschromatograph.The catalysts were characterized by X-ray diffraction, atomic absorbtion analysis,thermal gravimetric analysis and various enstrumental analysis techniques.Using these methods, effects of metal utilized and partical size on the selectivity andyield of n-butane were investigated.As a conclusion, we have found that prepared catalysts, expecially Aluminum as apromoter, showed much higher selectivity towards isobutene than unpromoted ones.i