Eksenel simetrik yükler altında silindirik yapısal elemanların bilgisayar destekli tasarımı
Computer aided desing of circular cylinder structural elements under axisymetrical loading
- Tez No: 182499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK KEMAL ÖZTORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada eksenel simetrik dış yüklerin yanı sıra ard çekme yüklerine maruz silindirikyapısal elemanların elastik analizini esas alan bir yöntem anlatılmaktadır. Yapısal elemanlarıküresel kubbe, silindirik duvar, dairesel plak, üst ve alt çember kirişlerinden bir veyabirkaçının bulunduğu yapıların analizinin yapılması öngörülmektedir. Analiz işlemi yapısalanaliz teorilerinden fleksibilite teorisine göre gerçekleştirilmektedir. Mevcut yapısalelemanların fleksibilite katsayılarının sistem fleksibilite matrisine depolanması, bilgisayarprogramı algoritmasının temelini oluşturmaktadır. Fleksibilite katsayılarının bulunmasındaklasik kabuk, plak ve çembersel kiriş teorilerinden yararlanılmaktadır. Yeterince uzunolmayan (kısa) silindirik duvarların analizini mümkün kılan nümerik bir analiz tekniğinintanıtılması tez çalışmasında vurgulanması gereken önemli bir noktadır.
Özet (Çeviri)
A method based on classical shell and plate theories for elastic analysis of cylindricalstructural elements subjected to axially symmetrical loading and post-tensioning loads isexamined in this study. Analysing of structures which contains structural elements such asspherical dome, circular roof plate, cylindrical wall, top and bottom ring beams is projected.Analysis process is being made by using flexibility theory which is one of the structuralanalysing theories. Storing the flexibility coefficients of structural elements to the systemflexibility matrix, constitute basic part of the algorithm of computer program. Classical shell,plate and ring beam theories are used to obtain flexibility coefficients. Introducing anumerical analyzing technique which make it possible to analysis the short cylindrical walltakes an important part of the study which needs to be emphasize.