Eksenel simetrik yükler altında silindirik kabuk problemlerinin sonlu farklar yöntemiyle çözümü
Solution of symmetrically loaded cylindrical shell problems by using finite difference method
- Tez No: 126840
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
EKSENEL SİMETRİK YÜKLER ALTINDA SELEYDIRIK KABUK PROBLEMLERİNİN SONLU FARKLAR YÖNTEMİYLE ÇÖZÜMÜ ÖZET Bu çalışmada pratikte karşılaşılması olası eksenel simetrik yüklü silindirik kabuk problemleri kesin çözüm ve sonlu farklar yöntemi kullanılarak çözülmüş elde edilen sonuçlar tablo ve grafikler yardımıyla değerlendirilmiştir. Birinci bölümün ilk kısmında, öncelikle tüm kabuk türleri için kullanılan temel tanımlar ve formüller verilmiştir. Daha sonra bu tanım ve formüllerin silindirik kabuklara uyarlaması yapılarak sonuçların değerlendirilmesi sırasında kullanılacak pozitif gerilme, kuvvet ve moment yönleri tanımlanmıştır. Birinci bölümün ikinci kısmında ise sonlu farklar yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Bu yöntemin kullanımı sırasında yapılan kabuller anlatılarak sonuçların nasıl hassaslaştırılabileceği gösterilmiştir. Aynı nokta sayısına sahip merkezi fark formüllerinin ileriye ve geriye doğru fark formüllerinden özelikle sınır değer problemlerinde daha hassas sonuçlar vereceği gösterilerek bu çalışmada merkezi fark formüllerinin kullanılmasına karar verilmiştir. Son olarak kısmi diferansiyel denklemlerin sonlu farklar şeklinde yazılmasında kullanılacak yaklaşık kısmi türev formülleri merkezi fark formülleri kullanılarak elde edilmiştir. İkinci bölüm silindirik kabukların genel teorisine ayrılmıştır. Bu bölümde silindirik kabuk problemleri içerisinde karşılaşılma olasılığı daha yüksek olan eksenine göre simetrik yüklü silindirik kabuklar incelenmiştir. Kabuktaki eğilmenin lokal karakterinin hangi parametrelere bağlı olduğu gösterilerek kısa ve uzun kabuk tanımlan yapılmıştır. Daha sonra yükleme şekline göre değişen bazı türler için kullanılabilecek pratik formüller verilmiştir. Üçüncü bölümde, ikinci bölümde genel teorisi verilen simetrik yükler altındaki silindirik kabuk problemlerine ait sayısal örnekler yer almaktadır. Bu sayısal örnekler hem kesin çözümleri hem de sonlu farklar yöntemi kullanılarak elde edilen yaklaşık çözümleri içermektedir. Sonuçlar ve tartışma bölümünde eklerde verilen tablo ve şekiller kullanılarak herbir problem için yapılan değerlendirmeler yer almaktadır. vııı
Özet (Çeviri)
SOLUTION OF SYMMETRICALLY LOADED CYLINDRICAL SHELL PROBLEMS BY USING FINITE DIFFERENCE METHOD SUMMARY In this study, the symmetrically loaded cylindrical shell problems that are encountered during practical study are solved by analytic and finite difference methods. The results are evaluated by using tables and graphics. In the beginning part of the first chapter, the basic definitions and formulas for all kinds of shell problems are given. Then adapting these definitions and formulas to cylindrical shells; positive stress, force and moment acceptances which are used while the results are being evaluated are defined. In the second part of the first chapter, information about finite difference method is given. Giving the acceptances that are made while using this method, the way how the results are made accurate is shown. The error orders which are made when using forward, backward and central difference formulas are obtained and showing that the central differences are more accurate than forward and backward differences especially for boundary value problems, use of central differences are decided for this study. Finally, using central differences, approximate partial differential formulas which are used when the partial differential equations are written as finite differences are obtained. The second chapter is used for general theory of cylindrical shells. In this chapter, symmetrically loaded cylindrical shells which have more probability to be encountered are studied. Showing that the local character of the bending of cylindrical shell depends on which parameters, the definitions of long and short shell are made. Then practical formulations are given for some kinds of problems which changes with load style. In the third chapter, numerical examples of cylindrical shells whose theory is given in the second chapter are located. These numerical examples contain both analytic solutions and approximate solutions which are obtained by using finite difference method, In the last chapter, the evaluations which are obtained by using tables and graphics given in the appendixes are located. IX