Fizyolojik sistemlerin faz uzaylarının yeniden yapılandırılması
The Reconstruction of phase space of physiological systems
  1. Tez No: 182500
  2. Yazar: YILMAZ AĞBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL GEDİZ AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Düzensiz sistemlerin dinamik özellikleri üzerine yapılan çalışmalarda önemli gelişmelerkaydedildi. Yeniden yapılandırılmış faz uzaylarındaki çekicilerin özelliklerinin araştırılmasıile özellikle otonom fizyolojik sistemlerin anlaşılması üzerine çok fazla ilgi gösterilmiştir.Çok yakın zamanda, deney sıçanlarının pnemokardiografik kayıtlarının zaman evrimininkaotik davranışları incelenmiştir.Bu tezde biz, Elektroansefalografi (EEG) metoduyla hassalıkla kaydedilmiş uyarılmış görselpotansiyel (visual evoked potential-VEP) sinyallerinin düzensiz dinamik özellikleriniinceledik. VEP sinyallerinin yerleştirme parametrelerini hesapladık ve VEP sinyallerininçekicilerini bulduk. Sonra, otokorelasyon fonksiyonu ve en yakın yanlış komşuluklar metodukullanarak yeniden yapılandırılan faz uzayı ile VEP sinyallerinin düzensiz davranışlarıaraştırıldı. Diğer taraftan, Bu çekicilerin fraktal boyutlarıda korelasyon fonksiyonu ilehesaplandı. Görme merkezlerinin kaotik özellikleri, üzerinde durduğumuz bu çekicilerinfraktal boyutları ile tartışıldı.Son olarak da bu sonuçlar değerlendirildi ve farklı otonom fizyolojik sistemlerin çekicilerininözellikleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The important progress has been done on the dynamical properties of disorder systems. Themuch attention has been particularly devoted to understand autonomous physiologicalsystems by studying the properties of the signal attractors in reconstructed phase space.Recently the chaotic behaviours of the time evolution of Pneumocardiografic records of therats have been investigated.In this thesis, we have studied nonlinear dynamical properties of sensitively recorded visualevoked potential (VEP) signals via Electroencephalography (EEG) method. We havecalculated embedding parameters of the VEP signals and we have found the attractors of theVEP signals. Than we investigated the nonlinear behaviours of the VEP signals attractors inthe reconstruction phase space by using the autocorrelation function and the false nearestneighbor method. On the other hand the fractal dimensions of these attractors have been alsocalculated by correlation function. The chaotic properties of visual center have been discussedfrom the fractal dimensions of these attractors point of view visual centers.In conclusion these results have been evaluated and compared with properties of attractors ofdifferent autonomous physiological systems.