Karadeniz bölgesinde tapulu kesimler ve sorunları
The Cutting in the title deed and its problems in the Black Sea region
  1. Tez No: 182503
  2. Yazar: ŞENOL RUÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YALÇIN KUVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
?Karadeniz Bölgesinde Tapulu Kesimler ve Sorunları? ba lıklı bu çalı manın amacı,ormancılık çalı maları içerisinde önemli bir yere sahip olan tapulu kesimuygulamalarını incelemek, kar ıla ılan sorunları ortaya koymak, ormancılıkpolitikalarına etkilerini tespit etmektir. Bu amaçla çalı ma yöresi olarak Rize ve PazarOrman letme Müdürlüklerinin bulundu u ?Rize Yöresi? seçilmi tir.Çalı maya literatür taraması ve ilgili mevzuatın incelenmesi ile ba lanmı tır. Her ikii letme müdürlü ünde bulunan tapulu kesim kayıtları incelenmi , gözlem ve görü meyöntemleriyle de veri sa lanmı tır. Gözlem uygulamaları Pazar Orman letme efli i,Arde en Orman letme efli i ve Fındıklı Orman letme efli inde yo unla tırılmı ,di er i letme efleri ile de görü melerde bulunulmu tur.lgili çalı ma konusunda, daha geni kapsamlı bilgilere ula abilmek amacıyla Rize vePazar Orman letme Müdürlükleri kapsamındaki tapulu kesim i lemlerinin yo unolarak görüldü ü letme efliklerinde anket uygulanmı tır. Elde edilen verilerinde erlendirilmesi sonucunda tapulu kesim uygulamalarının yapılma ekli, görü ler vesorunlar ayrıntılı olarak tespit edilmi tir.Sonuç olarak, anket, gözlem ve kayıtlardan elde edilen veriler ile Rize yöresinde tapulukesim uygulamaları ormancılık politikası yönünden incelenmi , sorunlar tespit edilerek,çözüm önerilerinde bulunulmu tur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study named as ?The Cutting In The Title Deed And Its Problems InThe Black Sea Region? is to revise the registered land applications playing a great rolein forestry, reveal the problems dealt with and determine the effects on forestry politics.For this purpose, ?Rize Region? which in volves Rize and Pazar ForestryAdministrations, is selected as the study field.The study starts with literature review and the analysis of the related legislation. Titledeed records included in both forestry administrations are analysed and data is collectedvia observation and interviewing techniques. Observation applications are focused onPazar, Arde en and Fındıklı Forestry Administrations, and other forestryadministrations are also interviewed.About the related issue, a survey is contucted in Rize and Pazar ForetryAdministrations? offices in which the cutting in the title deed is widely seen. After theinterpretations of the findings, the forms of the applications, opinions and problems arestated in a detailed way.As a result, the data collected from the survey, observation and records and applicationsof the cutting in the title deed are analysed in terms of possible solutions are suggested.