Mytilus galloprovincialis lamarck, 1819'in ovaryum histolojisindeki mevsimsel değişiklikler
Seasonal changes in the histological profile of the ovary of mytilus galloprovincialis lamarck, 1819
- Tez No: 182502
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MELİKE ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ovaryum histolojisindeki mevsimsel değişikliklerin ışık mikroskobu düzeyindearaştırılması ve ovaryumdaki total protein miktarındaki mevsimsel değişimlerinbiyokimyasal analizler ile ortaya çıkarılmasıdır. Bu amaçla Haziran 2004-Mayıs 2005tarihleri arasında her ay Marmara denizi, Yenikapı kıyılarında belli alanlardanörnekler toplanmıştır. Toplanan örnekler ışık mikroskobu inclemeleri için hazırlanmışve histolojik boyalar ile boyanmıştır. Hazırlanan kesitlerden elde edilen fotoğraflar,imaj analiz programı ile histometrik yöntemler kullanılarak değerlendirilmişt ir. Totalprotein analizi için Lowry yöntemi kullanılmıştır. Mytilus galloprovincialis'in bualanlardaki popülasyonlarında bazı aylar üreme faaliyetinde yavaşlama olsa da, üremefaaliyetinin yıl boyunca devam ettiği görülmüştür.Ovaryum dokusu, dorsalde bulunan viseral kitlenin iki yanına simetrik olarak gelişir.Ovaryumda gelişmekte olan oositlerin yanı sıra, asinüs içinde foliklül hücreleri, asinüsdışında vesiküler bağ doku hücreleri ve adipogranüler bağ doku hücreleri bulunur.Ovaryumda, oogenez sırasında oogonyumlar, previtellogenik oositler, vitellogenikoositler ve postvitellogenik oositler gözlemlenmiştir. Yıl içerisinde üreme döngüsübakımından değerlendirilmek üzere previtellogenik oositler, vitellogenik oositler vepostvitellogenik oosit lerin birb irine göre oranları ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca,ovaryumun aylık total protein miktarı ve midyelerin toplandığı bölgenin su sıcaklığı daölçülmüştür.Sonuç olarak Mytilus galloprovincialis'in üreme döngüsü yıl boyunca devam ederken,ovaryumda protein miktarı çok fazla değişiklik göstermemiştir. Tespit edilen yıllıksıcaklık değişimlerinin de, üreme döngüsü üzerine çok etkili olmadığı görüşünevarılmıştır.
Özet (Çeviri)
changes of the histological profile of the Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819 at lightmicroscopic level and to reveal the seasonal alterations of amount of total protein in theovary by biochemical analyses. For this purpose the samples were monthly collectedfrom designated areas in Yenikapi shores of Marmara Sea between June 2004-May2005. The samples that have been collected were prepared for light microscopicexaminations and stained by the histological stains. The photographs that have beentaken from the prepared sections were interpreted by using histometric methods byimage analyses software. For total protein analyze, Lowry method was used. Althoughreproductive activities of Mytilus galloprovincialis populations in these areas decreasedin some months, it has been observed that reproduction activity has continued all theyear.The ovary grows symmetrically through the two sides of the dorsal region of visceralmass. In the ovary, there are growing oocytes and follic le cells at the inner wall of theacinus and vesicular connective tissue and adipogranüler tissue are present outside theacini.Oogonia, previtellogenic, vitellogenic and postvitellogenic oocytes were observed duringthe oogenesis process. Previtellogenic oocytes, vitellogenic oocytes and post vitellogenicoocytes frequencies calculated to reveal reproductive cycle in the annual cycle. Monthlytotal protein amount and water temperature were measured at the area that specimenshave been collected.As a result, while reproductive cycle of Mytilus galloprovincialis was continuing in theannual cycle, total protein amount of the ovary was not changed significantly. Theannual temperature alterations that have been measured, were not much effective on thereproductive cycle.