Sazan (Cyprinus carpio L.) balığında invivo Argulu foliaceus L. İnfentasyonuna Karşı gelişen İmmün cevabın ELISA tekniği ile belirlenmesi
Detection of immun response to invivo Argulus foliaceus L. infestation in carp (Cyprinus carpio L.) by ELISA technique
- Tez No: 182518
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET AKMİRZA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Veteriner Hekimliği, Biology, Aquatic Products, Veterinary Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Türkiye'de 1970'li yıllardan beri yetiştirilmeye başlanan sazan; alabalıktan sonraiçsularımızda kültürü yapılan ikinci önemli balık türüdür. Crustacean bir ektoparazitolan ve sazan biti olarak adlandırılan Argulus foliaceus, ticari olarak yetiştiriciliğiyapılan sazan balıklarında ağır enfeksiyonlara, özellikle genç bireylerde akutmortaliteye neden olmakta ve sazan çiftliklerinde ekonomik kayıplara yol açmaktadır.Bu çalışmada stanbul Üniversitesi Sapanca çsu Ürünleri Üretimi Araştırma veUygulama Birimi'nden 10-12 gr ağırlığında 120 adet yavru aynalı sazan temin edilerekstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Deneysel Balık Hastalıkları Laboratuarı'ndabulunan tank düzeneğine 40'ar adet olmak üzere yerleştirilmiştir. 2 aylık süre içerisindebanyo yöntemi ile enfestasyon ve antijen ekstraktı intraperitonal (karın içi) enjeksiyonyöntemi ile immünizasyonu sağlanmıştır. stanbul Üniversitesi Deneysel Tıp AraştırmaEnstitüsünde (DETAE) ise tavşan immünizasyonu ile ilgili deneyler yürütülmüş , tavşanserumundan elde edilen sonuçlar balık serumlarından elde edilenlerle karşılaştırılarakincelenmiştir.Balıklarda banyo yöntemi ile immün cevap oluşmazken, intraperitonal enjeksiyon ileimmün cevap oluşturmada başarı sağlanmıştır. mmünize edilen balıklarda ve intravenöz yolla immünize edilen tavşanda humoral immün cevap oluşumu ve serumlardaoluşan antikor titreleri ELISA testi ile belirlenmiş ve elde edilen değerlertablolaştırılmıştır. mmünize edilmiş balık serumlarının okunan absorbans yoğunluklarısonucu antijen ekstraktı, adjuvant ile birlikte verildiğinde daha yüksek titreler eldeedilmişken sadece ekstrakt verildiğinde yine yüksek fakat adjuvantlıdan daha düşük birsonuç saptanmıştır. Sonuç olarak enjeksiyon yöntemiyle immünize edilen sazanbalıklarının kanında 2. haftadan itibaren 8 hafta boyunca yüksek bir antikor titresi, yanihumoral immün cevap ELISA testi ile ortaya çıkarılmıştır. Tavşan immünizasyonundasaptanan cevap balıkta saptanan cevabın 2 katı olarak bulunmuştur.VII
Özet (Çeviri)
The carp, that have been cultivated since 1970s in Turkey, is the second important fishspecies reared in freshwaters of Turkey after rainbow trout. Argulus foliaceus, that is anCrustacean ectoparasite and called Carp loose, causes heavy infections in carp fish,particularly in juvenil fish, and economic loses in carp aquaculture.In this study, 120 juvenil carp weighing 10-12 g were obtained from Istanbul UniversitySapaca Freshwater Fish Production Research and Applied Unit and placed in fiberglastanks in Experimental Fish Diseases Laboratory of stanbul University, Faculty ofAqutic Sciences. Fish were either infected with Argulus foliaceus by immersion orvaccinated with parasite exctract by intraperitonal injection , during two months.Experiments about rabbit immünizasyon were realized in DETAE, and results got fromrabbit serum were compared with immünised fish serum?s.In fish, vaccinated by immersion, immune response was not observed. However, it wasobserved in fish that were vaccinated by intraperitonal injection. Amount of antibodiesthe humoral response occuring in immunized fish and rabbit was determined by ELISA.Antigen extract with emulsifield adjuvant, was higher than without adjuvant. Finally,highest antibodies had been obtained immunized fish serum?s during 8 weeks. Responseof immunized rabbit was also obtained higher than fish.VIII