Lmds'in (yerel çok noktalı dağıtım sistemi) İstanbul'daki başarımının incelenmesi
Investigation of performance of lmds (local multipoint distribution system) in İstanbul
- Tez No: 182517
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde gelişmiş ülkelerde, geniş bant erişimi ile hemen hemen her ev ve küçükişletme ortamına en hızlı ve kesintisiz internet, veri, ses ve video hizmeti götürmek çokyaygınlaşmıştır. Toplumun tüm kesimlerini içine alacak biçimde erişim olanaklarınızenginleştirmek, kolaylaştırmak ve ucuzlatmak amacına yönelen ülkelerle diğerleriarasındaki sayısal uçurum da giderek açılmaktadır. Ülkemizde de bu konudaki açığıkapatmak üzere hızla DSL teknolojisi üzerine yatırım yapılmakla beraber LMDS içinlisans dağıtımı üzerinde de çalışılmaktadır.Bu çalışmada, ITU'nun (International Telecommunicatin Union) belirlediği radyoyayılım modelleri ve standartları ele alınmış, frekans planlaması konusu işlenmiş vebaşarım hedefleri göz önüne alınarak LMDS'in İstanbul'daki uygulanmasıincelenmiştir. Bu uygulamanın farklı parametreler için nasıl cevap verdiği ele alınmış veyayılımı etkilen faktörler ortaya konularak LMDS'in en uygun çalışma koşulları ortayakonulmuştur.vi
Özet (Çeviri)
Today in developed countries, it is a quite common action to take fast and uninterruptedinternet, data, audio and video service via broadband access to almost every home andsmall enterprise. Making the access facilities richer, easier and cheaper by covering allsections of community has caused the big quantitative gap between countries tending tothat purpose and the others. Our country is both rapidly investing on DSL technologyand working on LMDS license distributions to remove the gap on this issue.In this study, radio propagation models and standards set by ITU (InternationalTelecommunicatin Union) was dealt with. Additionally, subjects of frequency planningand performance targets were processed. Respectively LMDS application for İstanbulwas investigated. How this application responds to different parameter changes andfactors affecting propagation were dealt with. Therefore, the most appropriate operatingconditions were put forward.vii