Normal ve diyabetik sıçanlarda leptin uygulanmasının testis üzerine etkisi ve nitrik oksit (NO) ile olan ilişkisi
Effect of leptin administration on testis and interactions between leptin and nitric oxide (NO) in normal and stz-induced diabetic rats
  1. Tez No: 182533
  2. Yazar: AYŞEGÜL KAPUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADRİYE AKGÜN DAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Nitrik oksit (NO) ile leptin arasında önemli bir bağlantının olduğu düşünülerek çok sayıda çalışmayapılmasına rağmen, halen bu ilişki tam olarak açıklığa kavuşmamıştır. Buna dayanarak,çalışmamızda, streptozotosin (STZ) ile diyabet oluşturulan sıçanların testis dokusunda, nitrik oksitsentaz (NOS) izoformlarının dağılımlarının immunohistokimyasal olarak belirlenmesi ve NO ile leptinarasındaki ilişkinin açıklığa kavuşturulması hedeflenmiştir,Çalışmada, 60 adet erkek Wistar albino sıçan kullanılmıştır. Hayvanlar, herbiri 6 bireyden oluşan ongruba ayrıldı. Diyabet, tek doz 65 mg/kg STZ uygulanarak oluşturuldu. FTS, leptin (0,5 µg/kg), L-NAME (30 mg /kg), DEX (3 mg/kg) intraperitoneal (i.p.) olarak kontrol gruplarına 7 gün uygulandı veSTZ+Leptin, STZ+L-NAME, STZ+DEX, STZ+L-NAME+Leptin, STZ+DEX+Leptin aynı doz sürededeney gruplarına STZ enjeksiyonundan 3 hafta sonra uygulandı.L-NAME uygulanan hayvanlarda NOS aktivitesi düşürülerek, testiste NO düzeyinin de azalması ilegerm hücrelerindeki hasarın önlendiği görülmüştür. Ayrıca, DEX, STZ+DEX ve STZ+DEX+Leptingruplarında NOS reaksiyonları görülmesi, ilginç bir sonuçtur. STZ, Leptin, DEX, STZ+Leptin,STZ+DEX, STZ+L-NAME ve STZ+DEX+Leptin gruplarında farklı dağılım ve yoğunluklardaspermatogonyum ve spermatositlerde her üç tip NOS reaksiyonları görülmüştür.Çalışmamızda diyabetle birlikte artan NO'e bağlı testis dokusunda gözlenen hasarın leptinuygulanmasıyla kısmen önlenebildiği ve bu etkisini nNOS'u uyararak başardığı belirlenmiştir. Aynızamanda STZ'nin de etkisiyle NO anlatımı artmaktadır. Bizim çalışmamızda da, her üç tip NOSreaksiyonlarının STZ, Leptin, DEX, STZ+Leptin, STZ+DEX, STZ+L-NAME ve STZ+DEX+Leptingruplarında farklı dağılım ve yoğunluklarda spermatogonyum ve spermatositlerde görülmesininnedeni beyinde; STZ'nin de etkisiyle insüline ve leptine karşı direnç oluşmasına bağlı olabilir. Ayrıca,DEX uygulanan gruplarda reaksiyon olmasının diğer bir nedeni de glukokortikoid olması olabilir.NOS'un bütün izoformlarının spermatogonyumlarda tespit edilmesi, NOS'un tüm germ hücrelerindeüretildiğinin bir göstergesi olabilir.
Özet (Çeviri)
In spite of numerous studies carried out to reveal a significant relationship between nitric oxide (NO)and leptin the relationship is not totally clear at present. Therefore we tried to establish the dispersionof isoforms of nitric oxide synthase (NOS) in testis tissue of the rats with streptozotocin (STZ)-induced diabetes immunohistochemically, and to reveal the relationship between NO and leptin.60 male Wistar albino rats were employed in the study. The animals were divided into tengroups containing six individuals. Diabetes was induced by intraperitoneal (i.p.) injection ofSTZ in a single dose of 65 mg/kg. FTS, leptin (0,5 µg/kg), L-NAME (30 mg /kg), DEX (3mg/kg) were administered by i.p. injections to control groups for 7 days and, STZ+leptin,STZ+L-NAME, STZ+DEX, STZ+L-NAME+Leptin, STZ+DEX+Leptin were administered insame doses and duration to experimental groups after 3 weeks of STZ injection.Damage to germ cells was prevented by reduced NO level in testis of the animals in which NOSactivity was decreased with L-NAME treatment. It is an interesting result of this study that NOSreaction was present in the DEX, STZ+DEX and STZ+DEX+Leptin groups. The reason for differentdispersion and intensity of each three type of NOS reaction in spermatogonia and spermatocytes inSTZ, Leptin, DEX, STZ+Leptin, STZ+DEX, STZ+L-NAME ve STZ+DEX+Leptin groups.In our study, it was observed that damage in testis tissue which resulted from NO increasing indiabetes was partially prevented by leptin treatment, by stimulating nNOS. At the same time NOexpression was elevated by STZ effect. The reason for different dispersion and intensity of each threetype of NOS reaction in groups of STZ, Leptin, DEX, STZ+Leptin, STZ+DEX, STZ+L-NAME andSTZ+DEX+Leptin in spermatogonia and spermatocytes may be the resistance against insulin andleptin occurred by STZ effect in the brain. In addition, the existence of glucocorticoid may be otherreason for reactions in the groups treated with DEX. Detecting all isoforms of NOS in spermatogonia,implying that all isoforms of NOS may be produced in all germ cells.