تأثير بعض المستخلصات النباتية على مستوى سكر الدم في ذكور الجرذان السليمة والمصابة بداء السكر التجريبي
Bazı bitki ekstraktlarının normal ve deneysel olarak diyabetik erkek sıçanlarda kan şekeri düzeyine etkisi
  1. Tez No: 784342
  2. Yazar: AHMET BEYATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALEH M. RAHİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Tikrit University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Cyperus rotundus , Teucrium polium ve Prosopis farcta bitkilerinin sulu ekstraktlarının kan şekeri , kolesterol ve trigliserit seviyeleri üzerindeki etkisi normal ve alloksan ile indüklenmiş diyabetik sıçanlarda araştırıldı. Sonuçlar, insülin ve glibenklamid ile tedavi edilenlerle karşılaştırıldı. Sonuçlar, normal ve diyabetik sıçanlarda glikoz seviyesinde önemli bir düşüş olduğunu gösterdi. Cyperus rotundus'un sulu ekstraktı, kolesterol ve trigliserit seviyelerinde önemli bir düşüş sağlarken, Prosopis farcta'nın sulu ekstraktı, sadece trigliserit seviyelerinde önemli bir düşüş sağlarken, Teucrium polium'un sulu ekstraktı, diyabetik sıçanlarda kolesterol ve trigliserit seviyelerinde önemli bir azalma sağlamadı. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, bu ekstraktların herhangi bir yan etkisi olmadığından emin olduktan sonra diyabet tedavisinde glibenklamid yerine kullanılabileceğini düşündürmektedir. Ancak gelecekte bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study the effect of aqueous extracts of Cyperus rotundus ,Teucrium polium and Prosopis farcta on the levels of blood glucose , cholesterol and triglycerides were investigated in normal and alloxan-induced diabetic rats. The results were compared with those treated with insulin and glibenclamide. The results indicated a significant decrease in glucose level in normal and diabetic rats. The aqueous extract of Cyperus rotundus produced significant decrease in cholesterol and triglyceride levels but the aqueous extract of Prosopis farcta produced significant decrease only in triglyceride levels wherease aqueous extract of Teucrium polium produced no significant decrease in cholesterol and triglyceride levels in diabetic rats. The results obtained in this study suggest that these extracts may be used for the treatment of diabetes mellitus in place of glibenclamide after be sure that there is no side effects for it. However, further studies must be done in this aspects in the future.