Gerilim değişimlerinin daimi kondansatörlü bir fazlı asenkron motoru üzerindeki etkileri
Effect of voltage variations on run capacitor single phase induction machine
  1. Tez No: 182539
  2. Yazar: İBRAHİM EVREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN HOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bir fazlı asenkron motorlar ucuz ve basit yapılı olmaları sebebi ile gerekendüstriyel sahada gerekse evlerimizde birçok sistem ve düzenek içerisinde yoğunolarak kullanılmaktadırlar.Şebekelerimizde kısa devre arızaları ve diğer büyük güçlü alıcıların devreyegirmesi ile meydana birçok güç kalitesi bozucu hadise meydana gelmektedir.Örneğin, gerilim düşmesi ve şişmesi hadiselerinin bu cihazların mekanikkarakteristiklerini olumsuz etkilemesi beklenmektedir. Bu çalışmada genel güçkalitesi kavramı ve bozulmaların sebepleri incelenerek, gerilim değişimlerinin birfazlı daimi kondansatörlü motorlarda nasıl bir etkiye yol açtığı incelenmiştir.İlk iki bölümünde kısa süreli değişmelerin genlik ve zaman olaraksınıflandırılması yapılmıştır. Önemli bir güç kalitesi bozucu olan gerilim düşmesidetaylı olarak incelenmiştir. Ardından bir fazlı asenkron motor eşdeğer devresiincelenerek, daha önceden parametreleri tespit edilmiş bir motorun farklı biryaklaşımla parametreleri tekrar hesaplanmıştır. Bulduğumuz parametreler öncekiparametreler ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışma sonrasında yeni bulunan parametrelerikullanarak motor modelinin gerilim değişimlerine cevabı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of cheap and basic design, single phase induction motors areextensively used both industrial and domestic area in several electro-mechanicalsystems. Most of the power quality problems occur at the network due to the shortcircuit faults and starting large motor, loads it is expected, voltage sag and swellevents affect the mechanical characteristic of induction motors. Power Qualityconcept and causes of the voltage fluctuation is analyzed in this thesis and result ofvoltage variations for a run capacitor induction machine is analyzed.Effect of voltage variations on the single phase induction machine is the mainsubject of the thesis. In the firs part general information on voltage variation where isprovided analyzed and classified by using two distinctive features as time andduration of the thesis. Voltage sag which is an important power quality problem isanalyzed. Then equivalent circuit models of single phase induction motor areanalyzed. Using new model parameters, response of single phase induction motor isanalyzed under voltage variations conditions.A particular method, for determination of single phase induction machineparameters given in the literature, is extensively analyzed. Parameters of singlephase induction machine are estimated by a new optimization procedure. Resultsshow good agreement with existing procedure.