Deprem hareketine maruz doğrusal olmayan tek serbestik dereceli sistemlerin göçme olasılıkları
Failure probabilities of inelastik single degree of freedom systems subject to earthquake ground motion
  1. Tez No: 182538
  2. Yazar: ONUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Yapı, deprem hareketine maruz kaldığında enerji girişi olur. Yapı, bu enerjiyidağıtamazsa göçme meydana gelir. Bu tezin amacı: a)farklı zeminlerde kaydedilmiş yerhareketlerine maruz doğrusal olmayan tek serbestlik dereceli sistemlerde (TSDS) oluşacakhisteretik enerji talebini, doğrusal olmayan dinamik analiz yöntemiyle belirlemek;b)histeretik enerji dağıtma kapasitesini deneysel verilere dayanarak değerlendirmek;c)sistemin göçme olasılığını tahmin etmektir. Çalışmada, üç farklı zemin grubundanelde edilmiş değişik özelliklere sahip doksan farklı deprem kaydı kullanılmıştır. Yerhareketinin histeretik enerji talebi ve yapının histeretik enerji kapasitesi arasındakiilişki istatiksel olarak incelenmiştir. Üç farklı bina grubu üzerinde çalışılmıştır.BISPEC programı kullanılarak yer hareketlerine ait histeretik enerji taleplerininistatistiki verileri elde edilmiş, verilerin ortalamaları ve standart sapmaları bulunaraktalep ve kapasite ilişkisinden yaklaşık emniyet aralığı grafikleri ve tablolarıoluşturulmuştur. Üç farklı zemin grubu ve üç ayrı bina grubuna ait değerlendirme veöneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Energy input is imparted into a structure when subjected to an earthquake groundmotion (EQGM). Structural failure will occur if the structure cannot not dissipate thisenergy. The purpose of this study is: a) to determine the hysteretic energy demand ofthe inelastic single-degree-of-freedom (SDOF) systems subject to an ensemble ofEQGMs recorded on different soil conditions through nonlinear dynamic analysis; b) toevaluate the hysteretic energy dissipation capacity through experimental data; and c)to estimate the failure probability of the system. 90 EQGMs having variouscharacteristics recorded on three different soil conditions were used in this study. Therelation between the hysteretic energy demand due to the EQGMs and the hysteretic energycapacity of the structure was examined statistically. The analytical study was carried out onthree different building groups. The statistical data of the hysteretic energy demand due to theEQGMs was obtained by using BISPEC. Figures and tables for approximate confidenceintervals were constructed for the hysteretic energy demand using the mean and standarddeviation values. Finally, evaluations and recommendations for the failure probability ofSDOF systems for three different soil conditions and three different building groups werepresented.