Uydu görüntüleri yardımıyla yol üst yapısında meydana gelen değişimlerin otomatik tespiti ve yol bakım planlaması
Automatic recognition of changes occuring on road infrastructure using satellite images and road maintanence planing
  1. Tez No: 182551
  2. Yazar: YUNUS EMRE ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAŞKIN KAVZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Uydu Görüntüleri Yardımıyla Yol Üstyapısında Meydana Gelen DeğişimlerinOtomatik Tespiti ve Yol Bakım Planlaması konulu tezi ortaya çıkaran başlıca ikiunsur; gelişen teknolojiyle birlikte artan uydu çözünürlüğünün, uygulama sınırlarınıbelirlemedeki etkisini görebilmek ve mevcut yol bakım-onarım çalışmalarına hemplanlama hem de müdahale aşamasında yeni dinamikler kazandırabilmektir.Bu bağlamda, içerdiği yollar hem şehir içi ana arterler hem de şehirlerarasıotoyollar mertebesinde olan İstanbul yol ağı, çalışma alanı olarak seçilmiştir. Sözkonusu yollarla ilgili tüm eylemlerin yalnızca iki kurum, İstanbul BüyükşehirBelediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Genel Müdürlüğü, tarafındangerçekleştirilmesi, uygulamayı, çıkacak sonuçların ayırt edilebilirliliği açısındankolaylaştırmıştır. Bu iki kurumun çalıştığı belli başlı yol yapım ve onarımmüteahhitleri ile iyileştirme, bakım-onarım ve yeniden kaplama gibi üstyapıçalışmalarına malzeme sağlayan sıcak asfalt betonu üreten tesislerin sabit oluşu, ikikurumun denetiminde olan yolları, kendi içinde ve birbirleriyle değerlendirebilmeimkânı sağlamıştır.TEM ve D-100 (E-5) karayolunun belli kesimlerine ait bir metre ve dört metrekonumsal çözünürlüklü uydu görüntüleri yardımıyla uygulama alanı olarak seçilenbölgelerde meydana gelen fiziksel ve yapısal deformasyonlar, asfalta ait spektralyansıtım karakteristiklerinden de faydalanılarak, kontrollü sınıflandırma yöntemi iletespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are two main factors constituting the thesis with the title of ?AutomaticRecognition of Changes Occuring on Road Infrastructure Using Satellite Images andRoad Maintanence Planing?: firstly, to see the effect of technologically increasedsatellite image resolutions on determining the limitations of applications andsecondly, to develop new dynamics for current road maintenance and restorationactivities both in planning and in operation phases. In this sense, Istanbul?s roadnetwork has been selected as working area, since its roads are both inner-city andinter-city roads. The application has been simpler according to the separability ofobtained results, because all the activities of mentioned roads have been carried outby two authorities, namely Istanbul Metropolitan Municipality and GeneralDirectorate of Highways of Turkish Republic. The roads under the responsibility ofthese two authorities could be evaluated in itself and with each other, since they workalways with the same contractors and since the warm asphalt concrete and asphaltvariants production plants are fixed, which are used for road construction,improvement, restoration and re-coating.The physical and structural deformations on application regions, which aresampled from certain parts of TEM and D-100 (E-5) roads through the satelliteimages with one-meter and four-meters spectral resolutions, are determinedaccording to supervised classification methods using spectral reflectancecharacteristics of asphalt.