Farklı ekstrüzyon hızlarında ekstrüze edilmiş AA6063 alüminyum alaşımlarının yüzey ve korozyon özelliklerinin incelenmesi
Investigation of surface and corrosion characteristics of AA 6063 aluminum alloys extruded in different speeds
  1. Tez No: 182555
  2. Yazar: BİLAL DAŞCILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Alüminyum, diğer metallerle mukayese edildiğinde, kolay işlenilebilirliği,hafifliği, ısı ve elektrik iletkenliği, korozyon direnci, dekoratifliği, defalarca yenidendeğerlendirilebilirliği gibi avantajları nedeniyle sanayinin tüm sektörlerinde kullanımyeri bulmaktadır. 6xxx serisi Alüminyum alaşımları geniş çapta ekstrüzyonendüstrisinde kullanılır. Bu alaşım grubunda en çok tercih edilen AA6063alaşımlarıdır. Avrupa alüminyum ürünleri pazarının %50'sini ekstrüzyon ürünleriteşkil etmektedir. Alüminyumun kullanım alanları uygulanabilen çok çeşitli“yüzeyişlemleri”sayesinde daha da genişler. Ekstrüzyon yöntemi ile üretilen alüminyumprofillerde çeşitli hatalar ortaya çıkmaktadır. Bu hatalardan en önemlisi ekstrüzyonhızı ile alüminyum yüzeylerde meydana gelen yüzey kusurlarıdır. Bu çalışmanınamacı Türkiye'de malat şartlarında mevcut tecrübelerle belirlenen ekstrüzyon hızıile ekstrüzyon sonrası elde edilen profil yüzey kalitesi ve korozyon davranışıarasında bir bağlantı ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
Aluminum, when compared with the other metals, it has advantage for using inindustry such as easy formability, lightness, thermal and electrical conductivity,corosion resistance, decorative, many times recycle. 6xxx Al alloys are used inextrusion industry. Most prefered type in this alloy series is AA6063. %50 ofEurope Al product market is extrusion products. Use of Al alloys can be increased bysurface treatments. There are some different defects on aluminum profiles producedby extrusion method. The most important one of these defect is caused by extrusionspeed. The aim of this study is that how the production conditions of extrusion inTurkey affects the surface quality and corrosion properties of aluminum profile.