Çeşitli kurşun konsantrasyonlarının Hordeum vulgare üzerine etkisi
The genotoxic effects of several lead concentrations on Hordeum vulgare
  1. Tez No: 182558
  2. Yazar: BURCU PULLUK UĞUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY HEKİMBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Çevre Mühendisliği, Biology, Botany, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada; önemli çevre kirleticilerinden biri olan kurşunun (Pb) arpa(Hordeum vulgare) tohumları, kök büyümesi ve kök ucu hücreleri mitozbölünmeleri üzerine etkileri araştırıldı. Kullanılan konsantrasyon modelleriolarak, Çamlıca-Sakarya arasında D100 (E5) Karayolu ve TEM Otoyoluboyunca toprak numunelerinde daha önce tespit edilmiş olan kurşundeğerleri (0.027, 0.327, 0.627, 0.927 ve 1.227 mM) alındı. Bu değerler;kurşun nitrat ile laboratuar ortamında tekrar hazırlanıp, tohumlarınçimlenmesinde kullanıldı. Kök uçlarından alınan meristematik dokuda olasımutajenik etkiler araştırıldı ve kontrol grubu (damıtık su) hariç, hazırlanantüm gruplarda etkilenmenin doğru orantılı olarak arttığı gözlendi. Bu sonuç;adı geçen otoyollar civarındaki kurşun konsantrasyonlarının, genotoksik etkiyapacak potansiyelde olduğunu göstermektedir.Çimlenme oranlarının; kurşunun konsantrasyonlarıyla ters orantılıolarak azaldığı, düşük konsantrasyonlarda ise, belirgin bir fark olmadığıgözlendi. 0,427mM ve 1,227mM gruplarının, 24., 48. ve 72.
Özet (Çeviri)
In this study, the genotoxic effects of Lead (Pb) which is an importantenvironmental pollutant, on the mitotic division of barley (Hordeum vulgare)were analysed. Concentration values previously obtained from D100 (E5)Highway and TEM Expressway, were used as model concentrations (0.027,0.327, 0.627, 0.927 and 1.227 mM), herein. These values were used togerminate the seeds in Laboratory conditions. Genotoxic effects were foundto be increased depending on the concentration level. This indicated that;lead concentrations near the mentioned highways have got a potentialgenotoxic effects on plants.A negative correlation found in between germination rate and the leadconcentrations. No significant difference was observed between lower leadconcentrations and control groups.