Bir rüzgar türbininin modellenmesi,simulasyonu ve kontrolü
Modeling, simulation, and control of a wind turbine
  1. Tez No: 182565
  2. Yazar: İSMAİL İRFAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER KALYON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezin ana odak noktası bir rüzgar türbininin modellenmesi ve kontrolüüzerindedir. Bu tezin amacı modelleme ve kontrol alanında devam eden rüzgartürbin araştırmaları konusunda bir katkı sağlamaktır. Geliştirilecek model birkontrolör tasarımının temellini oluşturması için kullanılacaktır. Kontrolörün anastratejisi herhangi bir rüzgar hızında maksimum güç elde edecek şekilde türbinhızının ayarlanması şeklindedir.Rüzgar türbini tasarımı çok sayıda serbestlik derecesine uyum sağlayangelişmiş tasarım kodlarının son gelişmeleri ile desteklenmiştir. Fakat, kontroltasarımı her bir parçanın modelini gerektirmez. Matematik model ve dinamik analiziçin rüzgar türbininin rotor dinamikleri Matlab-simulink yazılımı kullanılarakmodellendi.Bu çalışma- Bir rüzgar türbininin matematiksel modelinin geliştirilmesi,- Sabit frekans ve sabit bir türbin çıkışını elde etmek için bir kontrolör tasarımı
Özet (Çeviri)
The main focus of this thesis is the modelling and control of a wind turbine.The goal of this thesis is to have a significant contribution on the ongoing windturbine research in the areas of modeling and control. A complete model will bedeveloped and it will be used as a basis for the design of a conrtoller. The mainstrategy of the controller will be to fulfill the desired power profile, regulate the windturbine power production in case of high winds and also maximize the powerproduction in times of slow wind.Wind turbines design has benn aided with the recent development ofsophisticated design code that accommodate numerous degrees of fredom. However,control design does not require complex models of each compenent. For themathematical model and dynamic analysis, the rotor dynamics of the wind turbinewere modeled using the matlab-simulink software.The following list describes the averall objectives of this research;- Develop a wind turbine mathematical model- Design a control for constant frequency and maintain a constant turbineoutput