Süperhidrofob kaplamaların yüzey enerjisi
Surface energy of the superhydrophobic coatings
  1. Tez No: 182568
  2. Yazar: LEYLA BAŞAK BÜKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNÜ YILDIRIM ERBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Son yıllarda süperhidrofob yüzeyler endüstride birçok kullanım alanı bulmasıylabirlikte, bu konuda yoğun araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Hidrofobik bir yüzey üzerindeoluşturulan mikron büyüklükteki yüzey pürüzlülüğü arttıkça, o yüzey üzerinde bulunan sudamlasının yüzeyle yaptığı temas açısı hava paketleri sonucunda artar. Ölçülen değme açısı90°' den büyük ise o yüzey ?HİDROFOBİK?, eğer 150°'den büyük ise o yüzey?SÜPERHİDROFOBİK? olarak tanımlanmaktadır.Çalışmamızda kullandığımız cam kürecikler hidrofildir. Ancak bunların yüzeylerihidrofob malzemelerle örneğin florlu bileşikleriyle kolayca kaplanabilmektedir. Cam lamelüzerine kaplanan akrilik bazlı polimer çözeltisinin kurutulmasıyla oluşturulan yapışkanyüzeyler üzerine, 30-420µ boyutları arasındaki cam kürecikler tek taraflı monotabaka olarakkaplamıştır. Bunun için küre-küre çekim etkileşimleri sayesinde su üzerinde cam küreciklerinbir monotabaka oluşturması özelliğinden ve yerçekimi kuvvetinden faydalanılmıştır.Monotabaka olarak kaplanan cam küreciklerin yüzeyi hidrofilik olduğundan, bunlarınüzerinde bir süperhidrofobik yüzey oluşturabilmek için GRANGERS ve parafin kullanılarakkaplamalar yapılmaktadır. Kaplanan bu örnekler, optik mikroskopta incelenmiştir. Statiktemas açıları ölçülmüştür.Bu çalışmada, cam kürecik çap boyutlarındaki farklılıklara bağlı olarak temas açıdeğişimleri ve hazırlanan yüzeylerdeki temas açılarının Cassie-Baxter ve Wenzel modellerineuyumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the importance of the superhydrophobic surfaces has been understood, academicand industrial circles start to give attention for that purpose. The contact angle of water dropsformed on this hydrophobic surfaces changes with the micron range surface roughness due tothe air pockets entrapped on the surface. The surface which contact angle is larger than 150ocalled as ?superhydrophobic surface?.Micron sized glass beads are hydrophilic, but those surfaces can be coated withfluorocarbon compounds. Glass slides are coated with polyacrylate emulsion to preventadhesive surface. Dried polyacrylate emulsion, coated with different sized glass beads varyingdiameters from 30 to 420 microns by using the advantage of gravity and sphere-sphereinteraction. After glass beads coated with hydrophobic materials like as GRANGERS andparaffin, glass beads represent hydrophobic effect. The topography of the surfaces wasexamined by optical microscopy and the contact angles of water drops on these roughsurfaces were measured statically by photographing the water drop profile.The relation with the particle size of glass bead and the resultant contact angle on thefinal surface was investigated by applying Cassie-Baxter and Wenzel models.