Superhydrophobic-oleophobic surfaces and coatings in anti-graffiti applications
Anti-grafiti uygulamalarda su tutmaz-kir tutmaz yüzeyler ve kaplamalar
- Tez No: 759293
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Grafiti, 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren tüm dünyada kültürel mirası etkileyen olgudur. Hukuk ve bilimsel yöntemler kullanılarak bu miraslara grafiti uygulanmasının önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Geçmiş dönemlerde kültürel mirasa yapılan grafitiden kurtulmak için birçok temizleme işlemi uygulanmıştır. Grafiti sokak sanatı ile karıştırılmamalıdır. Grafiti, kamu mallarını etkilemenin yasadışı yolu olarak tanımlanır. 21. yüzyılın başlarından itibaren özellikle AB tarafından graffitilerin mirastan kaldırılması ve mirasın bu saldırılardan korunmasına duyulan ihtiyaç nedeniyle, yeni ürünlerin piyasaya sürülmesine öncülük eden birçok proje yürütülmüştür. Bu zamana kadar, bu mirasın kaplamalarla korunması için bazı çıkarımlar da geliştirilmiştir. Bu uygulamalardan biri, duvar mirası üzerinde süper hidrofobik yüzeyler oluşturmak ve taş yüzeyine herhangi bir etki yapmadan grafiti kaldırmayı kolaylaştırmak ve boyanın bu yapılara nüfuz etmesini önlemektir. Bu amaçla, yüzey serbest enerjisini düşürme ve pürüzlü yüzeyler oluşturma ile ilgili ıslanabilirlik olgusu kullanılarak dört farklı altlık ve sekiz farklı dispersiyon hazırlanmıştır. Kaplanmış numuneyi hidrofobik-süperhidrofobik olarak veya bunların hiçbiri olarak karakterize etmek için temas açısı sonuçları sağlamak için gonyometre kullanıldı. Sonuçlara göre sol-jel yöntemiyle hazırlanan kaplamaların hidrofobik yüzeyler oluşturabildiği ve damlaların kolayca kaymasını sağlayarak yüzeyin temizlenmesini kolaylaştırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Graffiti is the arising phenomenon which affects cultural heritage whole around the world from the begininng of the second half of 20th century. There has been many efforts to avoid graffiti application onto these heritage by using law and scientific methods. During the those times, many removing procedure were applied to get rid of graffiti from the heritage. Graffiti should not be confused with street art. Graffiti was defined as illegal way to affect public properties. From the beginning of the 21th century, due to increased amount to remove graffiti from heritage and protect them from these attacks, especially by the EU, many projects have been conducted which lead new products are now on the market. By this time, some implications have also been developed to proctedt these heritage by coatings. One of these implications are creating superhydrophobic surfaces onto masonry heritage and makes easier to remove graffiti without any effects onto stone surface and avoid penetration of the dye into these structures. For this purpose, four different substrate and eight different dispersion were prepared by using wettability phenomenon which are about lowering surface free energy and creating rough surfaces. Goniometer was used to provide contact angle results to characterize coating with specimen as hydrophobic- superhydrophobic or none of these. Results demonstrate that coatings which were prepared by sol-gel method was able to create hydrophobic surfaces and they made the surface ease to clean due to letting the drops easily slide away.