Türkiye'de yapı üretiminde işçi sağlığı ve iş güvenliği çalışmaları ve toplu konut sektörüne yönelik bir araştırma
Occupational safety and health in construction industry in Turkey and a research about mass housing construction field
  1. Tez No: 182572
  2. Yazar: ZEHRA ZERRİN AKKAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLAY COŞGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yapı üretim sektörü, tehlikeli iş kolları arasında yer almaktadır. İstatistikleregöre, ölümle sonuçlanan kaza değerleri Türkiye'de gelişmiş ülkelerin değerlerindendaha fazladır. Ülkemizde binlerce kişi sigortasız, Sosyal Sigortalar Kurumu'na haberverilmeden çalıştırılmakta ve birçok iş kazasına maruz kalmaktadır. Türkiye'deyürürlükte bulunan yasalar, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda önemli hükümleriçermektedir. Bu çalışmada, yapı üretim sektöründe işçi sağlığı ve iş güvenliğimevzuatının uygulanma düzeyi belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma kapsamında,amaca yönelik olarak toplu konut örneğinde gözlem ve anket çalışması yapılmıştır.Öncelikle, işçi sağlığı ve iş güvenliği kapsamındaki bilgiler literatür araştırmasıolarak sunulmuştur. Bu doğrultuda toplu konut şantiyelerinde uygulanmak üzere biranket hazırlanmıştır. Anket çalışması; az katlı, çok katlı yapıların bulunduğu orta vebüyük ölçekli toplam 30 adet şantiyede uygulanmıştır. Toplu konut şantiyelerindeişçi sağlığı ve iş güvenliği değerlendirme anketi, şantiyeye ilişkin bilgiler, işçi sağlığıve iş güvenliğine ilişkin bilgiler, çalışanların çalışma koşulları-şantiye şartları ileilgili sorular içermektedir. Toplanan veriler bilgisayar ortamında istatistiksel olarakdeğerlendirilmektedir.Tezin birinci bölümünü oluşturan giriş bölümü, işçi sağlığı ve iş güvenliğikonusunda açıklayıcı bilgiler içermektedir. İkinci bölümde, temel kavramlartanımlanmaktadır. Üçüncü bölümde, Türkiye'de işçi sağlığı ve iş güvenliği mevzuatı,dördüncü bölümde, yapı üretiminde işçi sağlığı ve iş güvenliği bilgileri yeralmaktadır. Beşinci bölümde, işçi sağlığı ve iş güvenliği çalışmalarının Türkiye'dekitoplu konut şantiyelerinde uygulanma düzeyi araştırılarak, anket çalışmasıdeğerlendirmesi verilmektedir. Araştırma sonucu elde edilen veriler, sonuç veöneriler başlığı altında altıncı bölümde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The construction industry has often been described as an inherently dangerousindustry. The statistics shows the percentage of accidents results with death inTurkey is higher than many developed countries. In our country, many workers havebeen hired without any insurance thus the data is not totally accurate. Laws andregulations in Turkey have many important and detailed sections about workershealth and safety. In this study, occupational safety and health legislation?s level ofapplications are inspected. In the thesis, an observation and survey were applied inmass housing.Survey applied to thirty construction fields without any floor specification. Thesizes of the construction sites were varied from small to big. The survey includedquestions about occupational safety and health in mass housing construction field,information about the work site, information about workers health and safety, workconditions and construction site conditions. Collected data were evaluatedstatistically on computer.The First Chapter of the thesis is introduced explanatory information aboutoccupational safety and health. In the Second Chapter, basic concepts of the topic aredescribed. In the Third Chapter, occupational safety and health in Turkey arepresented in details. In the Forth Chapter, information about occupational safety andhealth in construction field are given. In the Fifth Chapter, case study and applicationlevel about occupational safety and health in mass housing construction field inTurkey are researched and result of survey study is given. Finally, in the SixthChapter, the findings of the thesis are presented.