Building Marshall Plan in Turkey: The formation of workers' housing question, 1946-1962
Türkiye'de Marshall Planı'nın inşası: İşçi konutu sorununun oluşumu, 1946-1962
  1. Tez No: 416354
  2. Yazar: SILA KARATAŞ BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CENGİZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bu tezin amacı, Marshall Planı'nın finansal ve teknik yardım programları ve buna eşlik eden Birleşmiş Milletler pratiği bağlamında Türkiye'de Amerikanlaşmanın ideolojik, politik, ekonomik, kültürel ve kurumsal programlaştırılması ile ilişkili olarak işçi konutu sorununun emek, yer, yapı ve barınma ölçeklerinde oluşumunu çözümlemektir. Marshall Planı'nın tüm Marshall Planı ülkelerinde olduğu gibi çalışma ilişkilerine gösterdiği özel ilgi dolayısıyla Türkiye'de kurumsal ve toplumsal ölçekte işçi konutu üretiminde ve mimarlık kültüründe etkinlikte bulunduğu önermesi üzerine, Türkiye'de planlamadan uygulamaya işçi konutu üretimi ve mimarlık kültürü kapsamında planın ideolojik ve söylemsel programı incelenecektir. Bu bağlamda, işçi konutu sorununun işçi sınıfının habitus'unu ve yaşam çevresini kapsayacak biçimde çalışmadan barınmaya 1946 ve 1962 yılları arasında Türkiye'deki oluşumu, Marshall Planı'nın işçi konutu üzerine uluslararası programı ve temaları bağlamında incelenecektir. Bu oluşum, rasyonelleştirme ve verimliliğe dayalı ekonomik planlamaya, bölgeleme ilkesi ve fiziksel planlama temelinde bölge planlamasına, kentsel dönüşüme dayalı kent planlamasına, bahçe-banliyö paradigmasına bağlı olarak mahalle planlamasına ve Marshall Planı'nın tesis ettiği demokrasi, işbirliği ve kendine yardım söylemi adına mahalli planlamaya ilişkin olarak incelenecektir. Bu çerçevede, söz konusu dönem bağlamında işçi konutu sorununun emek, yer, yapı ve barınma ölçeklerinde oluşumununa ilişkin ideolojik zemini ve söylemsel oluşumları aydınlatmak ve Türkiye'de işçi konutu üretim biçimindeki paradigmatik değişim ya da sürekliliği, iki savaş arası dönemdeki devlet destekli model ve Marshall Planı'nın takdimiyle teşvik edilen kendine yardım modeli kıyaslamasıyla sorgulamak bu tezin temel hedefleridir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the formation of workers' housing question at manpower, topographical, morphological and habitual scales with regard to the ideological, political, economical, cultural and institutional programming of Americanization in Turkey within the scope of the financial and technical assistance programs of the Marshall Plan accompanied by the praxis of the United Nations. Based on the premise that the Marshall Plan engaged in workers' housing production and architecture culture in Turkey at institutional and communal levels because of its specific attention to labour relations in all the Marshall Plan countries, its ideological and discursive program on workers' housing production and architecture culture in Turkey from planning to application will be examined. Within this context, the formation of workers' housing question from labouring to housing covering the habitus and habitat of the working class in Turkey between 1946 and 1962 will be analyzed with reference to the Marshall Plan's international program and themes on the workers' housing question. In detail, this formation will be researched in relation to the economical planning based on rationalization and productivity, regional planning based on zoning principle and physical planning, urban planning based on slum-clearance, neighbourhood planning based on the paradigm of the garden suburb and community planning on behalf of the discourse of democracy, cooperation and self-help promoted by the Marshall Plan. In this sense, unraveling the ideological background and the discursive formations in the formation of the workers' housing question at manpower, topographical, morphological and habitual scales for the subject period, and questioning the paradigmatic shift or continuity in the manner of workers' housing production in Turkey by comparing the state-financed model of the interwar period and the self-help model promoted with the Marshall Plan are the main objectives of the thesis.