Endüstriyel deneylerde çok cevaplı süreç optimizasyonu
Multiresponse process optimization in industrial experiments
- Tez No: 182613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KÖKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Cevap yüzeyleri metodolojisi (CYM)'ne dayanan pek çok endüstriyel deneyde sadecemüşteriler için büyük önem arz eden tek bir kalite karakteristiğinin optimizasyonu ileilgilenilmektedir. Ancak, bir çok ürün için kalite çok boyutludur ve ilgilenilen deneydüzeneğinde birden fazla kalite karakteristiğiyle karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada, herkarakteristiğin kendi hata kareler ortalaması fonksiyonlarına dayalı bir doğrusal olmayanprogramlama problemi önerilecek ve birleştirilmiş dizim formatında kalitenin geliştirmesihedeflenecektir.
Özet (Çeviri)
Many industrial experiments based on response surface methodology (RSM) deal with theoptimization of a single quality characteristic which is often most critical to consumers. Formost products, however, quality is multidimensional, so it is common to observe multipleresponses in an experimental situation. In this study, a mean square error (MSE) criterion isutilized and a nonlinear programming problem based on the individual MSE functions of eachresponse is proposed for quality improvement when data are collected from a combined array.