Origanum vulgare ssp. hirtum bitki ekstraktının broyler piliçlerinin performansına etkileri
The effects on performance of broiler chicks of origanum vulgare ssp. hirtum plant extract
- Tez No: 182615
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN ÇALIŞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada; yemlere Origanum vulgare ssp. hirtum (mercan köşk otu) bitkitoz ekstraktı ilavesinin etlik piliçlerin performans, bazı kan serum parametreleri vegaitadaki bakteri sayısına etkileri araştırılmıştır. Deneme, Kahramanmaraş Sütçüİmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğindeyürütülmüştür. Etlik piliç yemlerinde Origanum vulgare ssp. hirtum bitki tozekstraktı 0 ppm (kontrol), 300 ppm, 500 ppm ve 700 ppm oranlarında olmak üzeredört farklı düzeyde kullanılmıştır. Deneme tesadüf parselleri desenine göreoluşturulmuştur. Denemede her muamele grubundan üç tekerrür ve her tekerrürdede 10 adet civciv olmak üzere; günlük yaşta toplam 120 adet etlik civcivkullanılmıştır. Civcivlere ilk hafta, kg'ında 240 g ham protein ve 3100 Kcal MEiçeren civciv başlangıç yemi ile beslenmişlerdir. Civcivlere yem ve su ad-libitumolarak verilmiştir ve 24 saat süre ile aydınlatma yapılmıştır. Altı haftalık denemesüresince 2-6 haftalar, canlı ağırlık, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranıhaftalık olarak incelenmiştir. Altı haftalık deneme sonunda, canlı ağırlık, canlı ağırlıkkazancı, karkas, karaciğer, taşlık, kalp ve abdominal yağ ağırlıkları bakımındanfarklılık bulunmamıştır (P>0.05). Toplam yem tüketimi bakımından muamelelerarasındaki farklılık çok önemli bulunmuştur (P0.05). 0ppm (kontrol), 300 ppm, 500 ppm ve 700 ppm Origanum vulgare ssp. hirtum bitki tozekstraktı deneme gruplarında, toplam yem tüketimi sırayla 3723, 3654, 3594 ve 3602gramdır. Yemden yararlanma oranları ise aynı gruplarda sırayla 1.75, 1.67, 1.65 ve1.63 dır. 14, 28 ve 42. günlerde Origanum vulgare ssp. hirtum bitki toz ekstraktıgaitadaki Escherichia coli sayısını azaltmıştır.Anahtar Kelime: Origanum vulgare ssp. hirtum, broyler, besi performansı, karkasözellikleri, kan serumu parametreleri, Escherichia coli.III
Özet (Çeviri)
In this study, it was examined that effects of dietary Origanum vulgare hirtumspp. extracts on the performance of male broiler chicks, some blood serumparameters and bacteria counts in faeces. This study was conducted at the ResearchFarm of Agricultural Faculty of Kahramanmaraş Sütçü İmam University. Thepowder extract of Origanum vulgare hirtum spp. was used at four different levels; 0ppm (control), 300, 500 and 700 ppm broiler diets. The experiment was designed asrandomised block. Each treatment was tested in three sub-groups (3 replications)each contained 10 male chicks, totally 120 1-d old male broiler chicks were used inthis study. The chicks were fed with broiler starter (230 g crude protein and 310 KcalME per kg feed) at the first week. The broiler chicks were fed and watered ad-libitumwith 24 h illumination. During the experiment 2-6 weeks, body weight, feedconsumption and feed conversion ratio were determined weekly. At the end of thetrial, the differences in body weight, body weight gain, carcass, liver, gizzard, heartand abdominal fat weights were not affected by treatments (P>0.05).