İzmir kekiği (Origanum sp.) hatlarında bazı agronomik ve teknolojik özellikler üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 6108
  2. Yazar: AHMET KIRYAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
- 27 - ÖZET Bu çalışma İçin Origanum smyrnaeum L, hatları Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme tarlalarında yetiş tirilmiştir. O- İD kg/da N, S kg /da P“05 ve 6 kg /da ^”Q gübre uygulaması yapılmıştır, ürün Haziran ve Ağustos ayında olmak üzere iki kez hasat edilmiştir. Verim ve teknolojik özelliklerine ait veriler Çizelge haline getirilmiştir. Kurutulmuş yaprakların kullanıldığı bu çalışmada uçucu yağ oranı ortalama 962,77 dir. Ağustos ayında yapılan ikinci haBatın drog yapraktaki uçucu yağ oranı (962,85) Haziranda yapılan ilk haşatın drog yaprak taki uçucu yağ oranından (962,70) daha yüksektir. Origanum smyrnaeum L. bitkisinin drog yapraklarından çıkarılan uçucu yağ aranı 962,12 (2. hasat 5 np.lu hat) ile 963,51 (2. haBat 2 no.lu hat) arasında yer almıştır. En yüksek uçucu yağ oranı 963,51 ile 2 no.lu hatta elde edilmiştir. Bitkiler IM'lu gübreye ürün artışı ile karşılık vermiş, ancak N'lu gübre ile uçucu yağ oranı arasında bir korelas yon kurulamamıştır. Uçucu yağı meydana getiren bileşenlerin kantitatif tayini gaz kromotograf isi metodu ile belirlenmiştir. Uçucu yağ bileşimi ile ilgili veriler Çizelge haline getirilmiştir. Uçucu yağın en önemli maddesi linalol'dur. Uçucu yağın B bileşeni ( cX -pinen, p -pinen, terpinen, borneol, linalol, karvakrol, sineol, geraniol) tanımlan mış ve bunlar uçucu yağın %9^,5'ini temsil etmiştir. Bunların Origanum smyrnaeum L. bitkisindeki oranları ise sırasıyle 965,15, %5,46, %2,B2, 9611, B8, 9637,80, 967,59 ve 961,28'dir. En yüksek tarla verimleri 6 no.lu hatta elde edilmiştir. Buna göre yeşil herbs verimi 958,** kg/da, drog herba verimi 300,5 kg/da, drag yaprak verimi 217,^ kg/da ve kuru madde verimi 310,7 kg/da olarak bulunmuş tur.
Özet (Çeviri)
-28- SUMMftRY Far this study, Origanum Bmyrnaeum L. lines grown at the Aegean University Agricultural Faculty experiment fields. The application of fertilizers were D-1D kg.N/da, S kg p 0 /da and 6 kg. K 0/ds. The crop uas harvested twice 2 5 2 in July and in August. Data are tabulated on their production and tecnologic properties. The leaves used in this study contained about 2,77% essential oil. The essential oil content was higher in the dry leaves of the second harvest in August than thet of the first harvest in July (2,85 % and 2,70 % respectively). The amount of essential oil extracted from dry leaves of Origanum smyrnaeum L. ranged between 2,12 % (second harvest fifth line) and 3,51% (second harvest second line). The highest essential oil content was observed in second line (3,51%). Plants respon ded to N fertilization by increased yield, but the fertili zation by increased yield, but the fertilizer was not correlated with the percentage yield of essential oils. The quantitative determination of the essantial oil components by a gas chromatographic method was described. Data on essential oil composition are tabulated. The composition of essential oil is principally linalool. Eight compounds ( c*-pinene, ^-pinene, terpinene, borneol, linalool, carvacrol, cineol and geraniol) were identified and represented Sk. 5% of the essential oil. The respective content of these were 5,15, 5,46, 2,82, 11,88, 37,80, 22,53, 7,59 and 1,28% in Origanum smyrnaeum L. The highest field yields in the sixth the line Eventually, the yield of green herbage, drag herbage, drag leaves and dry material has been found as 958,4 kg/da, 300,5 kg/da, 217,4 kg/da and 310,7 kg/da respectively.