Manisa Gediz köprüsü orta ayaklardaki oyulma üzerine yöntem araştırılması
Research of the piers to flow effect on the Manisa bridge on the Gediz river
  1. Tez No: 182624
  2. Yazar: FATİH GEDELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ GÜLBAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Köprüler karayolu ve demiryolu ulaşımında sürekliliği sağlayan çok önemliyapılardır. Ancak bir taşkın sonrası, köprülerin yıkılması veya ağır hasar görmesican ve mal kaybına neden olmaktadır. Yapılan istatistiksel araştırmalar köprülerinyıkılma ve hasar görmesi sebebinin %60 hidrolik etkenlerden meydana geldiğiniortaya koymuştur. Bu nedenle köprü tasarımında yapısal ve hidrolik etkenlere aynıderecede önem verilmesi gerekmektedir.Bu çalışmalarda 1969 yılında D.S.İ.tarafında inşa edilen Manisa ili Gediz Köprüsüorta ayaklarında oyulmalar incelenmiştir. Elde edilen veriler; D.S.İ. - TEFERprojelerinden alınmıştır. Esas itibariyle mevcut oyulma formülleri ile oyulmamiktarı hesaplanmıştır. Gerçek oyulmayı veren formülün hangisi olacağı araştırılmışve köprü güvenliği için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Bridges providing continuity on transportation on railway and roads are veryimportant structures . Usually, after floods; casualty and financial loss have oftenbeen occured due to demolition and destruction of bridges. According to statisticalresearchs mostly hydraulic factors have been play an effective role on damage ofbridges rather than other factor. That is why high priority should be given tohydroulic factors in planning and design of bridges.In this thesis, research; local scours of middle piers of Manisa Gediz Bridge werestudied. The bridge was constructed by D.S.İ.- TEFER in 1969.Mainly, serious theoretical and amprical formulas were used for calculating theamount of scour of the bridges in order to determine the optimum formula withreference to E.İ.E.İ. results for Manisa Gediz BridgeMorover, some suggestions for providing security of the bridge have been proposed.