Beyşehir Gölü (Konya)'nde yaşayan kadife balığı (Tinca tinca L,1758)'nın büyüme özelliklerinin incelenmesi
A study on the growth features of tench (Tinca tinca l.,1758) habitated in Beyşehir (Konya) Lake
  1. Tez No: 182625
  2. Yazar: AKİF AK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ALAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalı ma, Nisan-2004, Mart-2005 tarihleri arasında Bey ehir gölünden yakalanan 210 adetTinca tinca L., 1758 numunesi ile yapılmı tır. Di i bireylerin ya da ılımı I-VIII, erkekbireylerin ise I-VI olarak belirlenmi tir. Numunelerin % 52.38'i di i ve % 47.62'si Erkekbireylerden olu tu u tespit edilmi tir.Von Bertelanffy'ye göre hesaplanan ya -boy,ya -a ırlık ili kisi denklemleri erkek ve di ileriçin sırası ile a a ıdaki gibi hesaplanmı tır;Lt=44.23[1- e -0.1176(t+3.6745)]Lt=41.36[1- e -0.152(t+3.1396)]Wt=1458.30 (1- e-0.1176 (t+3.6745) )3.0718Wt= 1202.16 (1- e-0.52(t+3.1396 )3.0993Boy-a ırlık ili kisi logaritmik olarak, erkek ve di i bireyler için sırası ile a a ıdaki ekildebulunmu tur;LogW= -1.89147+3.0718*logLLogW= -1.930307+3.0993*logL
Özet (Çeviri)
This study was carried out between April, 2004 and March, 2005 with 210 tench collectedfrom Bey ehir lake. Age variation ranged between age group I to VIII in female, and I to VIin male. It was determined that 52.38% of the samples were female and 47.62% male.Age-lenght and age-weight relations were calculated by the vın Bertalanffy growth formula.The fallowing equations were found for males adn females,respectively.Lt=44.23[1- e -0.1176(t+3.6745)]Lt=41.36[1- e -0.152(t+3.1396)]Wt=1458.30 (1- e-0.1176 (t+3.6745) )3.0718Wt= 1202.16 (1- e-0.52(t+3.1396 )3.0993The fallowing logaritmic equations for lenght-weight relationship were found for males andfemales respectively.LogW= -1.89147+3.0718*logLLogW= -1.930307+3.0993*logL