Yapay sinir ağları ile yüz sezimi ve takibi
Face detection using artificial neural networks
  1. Tez No: 182722
  2. Yazar: SERKAN ESER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLAY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son yıllarda bilgisayarların işlem gücünün artması ve kamera sistemlerinin fiyatlarınındüşmesi nedeniyle daha kolay elde edilebilir olması görsel yolla insan bilgisayar iletişiminidaha popüler ve uygulanabilir bir hale getirmiştir.Bu çalışmada video görüntülerinde insan yüzlerinin bulunması ve gerçek zamanlı izlenmesiproblem olarak ele alınmıştır. Bilgisayar aracılığıyla dijital görüntülerde insan yüzlerinin veyüzle ilgili özelliklerin bulunması insan bilgisayar arayüzlerinin oluşturulmasında, güvenlikve izleme sistemlerinde, içerik tabanlı sorgulama sistemlerinde, video konferans sistemlerindeve otomatik yüz tanıma sistemleri gibi birçok uygulamada kullanım alanı bulmaktadır.Yapılan çalışmada kamerayla alınan video görüntülerinde insan tenine ait olduğu düşünülenbölgelerde veya resmin tamamında nöral tabanlı bir filtreyle insan yüzleri aranmış ve renktabanlı bir algoritmayla takip edilmiştir. Nöral tabanlı filtre olarak çok katmanlı algılayıcıyapısında bir yapay sinir ağı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Especially lately, since computers became stronger and cheaper and camera equipments aswell, the field of human computer communication has been a populer area to deal with.In this work, it has been worked on finding and tracking human faces over videosequences.Finding human faces in digital images plays an important role in security andsurvelliance systems, building human computer interfaces, video communication systems andautomatic face recognition systems.In this thesis, human faces, which taken by a web cam, is found and tracked over sequences.Aneural based filter is used to find human faces and a skin classifier is used for tracking.Theneural based filter is a Multilayer Perceptron.