İnsülinin polimerlerle (Örn: polietilen glikol) olan konjugatlarının diyabetik hastalarda uygulanması
Administration of Insulin- polymer conjugates (E.G.: polyethlylene glykol) to diabetic patients
  1. Tez No: 182723
  2. Yazar: SEVAL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET MUSTAFAEV AKDESTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Diabetes Mellitus, günümüzde en sık rastlanan hastalıklardan biridir. İstatistiksel sonuçlar,diyabet hastalığına yakalanan hastaların sayısının arttığını göstermektedir. Ancak tedavimetodları, tedavi yolu ve insülin molekülünün tipi ilaç firmaları tarafından geliştirilmektedir.Günümüzde artık immunojen olmayan insülin çeşidi kullanılmaktadır. Bugün pazarda,diyabet hastaları tarafından kullanılan çok çeşitli insülin formülasyonları bulunmaktadır. Buinsülinler rekombinant DNA teknolojisiyle üretilmektedir.Bu araştırmada; Tip 1 ve tip II diyabet, mevcut insülin tedavileri, insülinin hücredeki etkimekanizması, insülin konjugatlarının sentezi, PEG konjugasyonunun insülinin özelliklerineetkisi, PEG-insülin konjugatlarının hazırlanması ve bunların immünojenik özellikleri,hümoral ve hücresel antijenliği, alerjenliği, biyolojik etkinlikleri, farmakokinetik vefarmakodinamik parametreleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is one of the most common diseases nowadays. Statistics shows that thepercentage of people suffers from this disease is increasing. However, the treatment methods,the way and also the type of insulin molecule is getting developed by the pharmaceuticalcompanies. Recently, the most non-immunojen insulin type is being used. There have beenseveral formulas used by diabetic patients in the market. These insulins are being produced byrecombinant DNA technology.In this study; Type I and Type II diabetes, recently used insulin therapies, insulin mechanismin a cell, synthesis of insulin conjugates, effect of PEG conjugation on insulin mechanism,preparation of insulin- PEG conjugate and their immunologic characteristics, humoral andcellular antigenicity, allergenicity, biological effects, pharmacocinetic and pharmacodynamicparameteres were investigated.