Tavuk kesimhanesi atıksularının yeni geliştirilen bir ananaerobik reaktörle arıtımı
The treatment of poultry slaughterhouse wastewater with a newly developed anaerobic reactor
- Tez No: 182743
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYYÜP DEBİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada kuvvetli organik içeriğe sahip endüstriyel bir atıksu olan tavuk kesimhanesiatıksuyunun arıtımında yeni geliştirilen bir anaerobik reaktörün (Sabit Granül YataklıAnaerobik Reaktör, SGYAR) performansı araştırılmıştır. Çalışmada, ayrıca SGYAR'ninmodifiye edilmiş bir başka hali olan anaerobik granül yerine anaerobik çamur (Sabit ÇamurYataklı Anaerobik Reaktör, SÇYAR) kullanımının da performansı nasıl etkilediğiaraştırılmıştır.Bu amaçla yatak malzemesi olarak, biri 3070 ml anaerobik granül, diğeri ise altta 675 mlanaerobik granül (reaktörün % 25' lik aktif hacmi) üst kısımda 2.025 ml anaerobik çamur(Reaktörün % 75' lik aktif hacmi) kullanılan iki adet reaktör kurulmuş ve tavukkesimhanesinden gelen atıksu ile beslenmiştir. Hidrolik bekletme süresi sırasıyla 60, 48, 36 ve30 saat olarak ayarlanmıştır. Çalışma sonunda SGYAR' de hidrolik bekletme süresi 60, 48, 36ve 30 saat aralıklarında iken KO giderim verimleri sırasıyla, %94,2, %95,1, %95,0 ve %96,2 olarak gerçekleşmiştir. SÇYAR' de ise KO giderim verimleri 60 ve 48 saatlik hidrolikbekletme sürelerinde sırasıyla, %94,7, %95,2 değerlerini almış 36 saatlik bekletme süresindegeçen 2 haftada ise %96,7 değerinde çıkmıştır. Ancak 36 saatlik bekletme süresinegeçildikten 3 hafta sonra SÇYAR atıksuyu drene edememiştir. Çalışma sonuçlarına göreSGYAR uygulanan hidrolik bekletme süresi ve organik yüklerde oldukça başarılı bir arıtımgerçekleştirirken, SÇYAR 36 saatlik hidrolik bekletme süresine kadar uygulanan organikyüklerde çok iyi bir arıtım gerçekleştirmiş, ancak 36 saatlik hidrolik bekletme süresininardından hacimsel yükü kaldıramadığı ve tıkandığı gözlemlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Granül, anaerobik çamur, sabit granül yataklı anaerobik reaktör(SGYAR), sabit çamur yataklı anaerobik reaktör (SÇYAR), mezbaha atıksuları
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of a newly-developed anaerobic reactor (static granular-bedanaerobic reactor SGBR) in the treatment of an industrial wastewater from poultryslaughterhouse which has a high organic-strength has been investigated. Besides, the effectsof using anaerobic sludge instead of granular-bed, which is a modified version of SGBR, onthe treatment performance, are researched.For this purpose, two reactors are used. One of the reactors is composed of 3,070 mlanaerobic granules-25% of active volume of the reactor-and the other one is composed of675 ml anaerobic granules-75% of active volume of reactor-with 2,025 ml anaerobicsludge above them. The reactors are fed by wastewater from poultry slaughterhouse.Hydraulic retention time is set to be 60, 48, 36 and 30 hr, respectively. At the end ofoperation, COD removal efficiency in granule reactor at 60, 48, 36 and 30 hr of hydraulicretention times are measured as 94.2%, 95.1%, 95.0% and 96.2%, respectively. On the otherhand, COD removal efficiency in anaerobic granule reactor at 60 and 48 hr of hydraulicretention times are measured as 94.7% and 95.2%. In two weeks of operation at 36 hr ofhydraulic retention time, the efficiency is up to 96.7%. However, after switching the hydraulicretention time to 36 hr, during 46th week of operation, the wastewater could not continue todrain. According to the results of the study, while it is concluded that granule reactor showeda very successful treatment under the conditions of applied hydraulic retention times andorganic loadings the study showed that anaerobic sludge reactor showed an efficient treatmentabove 36 hr of hydraulic retention times under the conditions of applied hydraulic retentiontimes and organic loadings. However, although it can treat increasing organic loading with agood efficiency at 36 hr of hydraulic retention time, it is seen that it is inefficient and cloggedat high volumetric loadings.Keywords : Granul, anaerobic sludge, static granular bed reactor (SGBR), static non-granularbed reactor (SNGBR), slaughterhouse wastewater