Riemann problemi ve uygulaması
Riemann problem and its applications
  1. Tez No: 182744
  2. Yazar: ENGİN ÇALLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. COŞKUN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bazı homojen olmayan Riemann problemlerinin tam çözümü ışığında Gakhov veMuskhelishvili metotlarının karşılaştırmalı elverişlilik kriterleri incelenmiştir. Bu çalışmaGakhov ve Muskhelishvili metotlarını kullanarak bazı klasik tipte Riemann sınır değerproblemlerini çözmeyi hedeflemektedir. Bu problemlerin tam çözümünü yaparak şu sorularayanıtlar vermeye çalışmaktadır:Nümerik çözüm metotlarını bir kenara bırakırsak, kesin çözümler için bu metotlar nederece kullanışlıdır?Problemin verildiği kontur bu metotların seçiminde bir etken olabilir mi?Problemin katsayısı metot seçiminde nasıl bir etkiye sahiptir?Problemin bağımsız terimi metot seçiminde hangi durumlarda etkili olabilir?lave sınır koşulları metot seçiminde etkili midir?Bu çalışmanın ikincil düzeydeki odağı ise, Riemann sınır değer problemine ait istisnaidurumlar ve problemin çok sayıdaki genelleştirmeleridir.
Özet (Çeviri)
Comparative practicality criterions of Gakhov and Muskhelishvili methods are studied in linewith the absolute solution of some non-homogeneous Riemann problems. This study aims tosolve some classical type Riemann boundary value problems by using Gakhov andMuskhelishvili methods. It is endeavored to find answers to the following questions byfinding out the absolute solutions of these problems:If we do not use numerical solution methods, to what extent these methods can beregarded as useful to obtain absolute solutions?Can the contour given by the problem be a factor in the selection of these methods?How does the problem?s coefficient affect the method selection?In which cases can the problem?s free-term be effective in method selection?Are the additional boundary conditions effective in method selection?The secondary focus of this paper is exceptional cases and various generalizations of theRiemann boundary value problem.