Et entegre endüstrisi arıtılmış atıksularının deşarj kriterlerinin araştırılması
Research of discharge criterions of treated wastewaters in integrated meat industry
  1. Tez No: 182742
  2. Yazar: SELMAN ERARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  6. Anahtar Kelimeler: (Et entegre endüstrisi, atıksu, biyolojik arıtım, geri kazanım, aktif çamur, arıtma verimi, arıtılmış suyun yeniden kullanılması, kapalı devre sistemler)xi, (meat integrated industry, wastewater, biological treatment, recuperation, activated sludge, removal efficiency, reusing, closed waste water systems)xii
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Et ve et ürünleri, insanlığın beslenme ihtiyacını karşılayan en önemli gıda maddeleridir.Büyüyen nüfus, artan tüketim ve gelişen teknoloji; diğer gıda maddelerinde olduğu gibi ettüketiminde de ciddi değişmelere sebep olmuştur. Tüketimdeki tercih ve ihtiyaca yetişebilmekadına yeni üretim teknikleri geliştirilmiş ve kapasiteler artırılmıştır. Zamanla et ve et ürünlerisektörü entegre tesislere dönüşmüştür. Sektördeki gelişim ve değişimin paralelinde, et entegreendüstrisinin çevreye olan sorumluluğu da artmıştır.Bu çalışmada; et entegre endüstrisi tanıtılmış, endüstriden kaynaklanan atıksuların karakterive arıtma alternatifleri üzerinde durulmuştur. Bunun yanında İstanbul' da bulunan ve etentegre sektöründe faaliyet gösteren üç firmanın, atıksu karakterleri ve mevcut arıtımprosesleri incelenmiştir. Biyolojik aktif çamur prensibi ile çalıştırılan bu arıtma tesislerinin;giderim verimlerinin ortalamada %90'ları aştığı ve şuan uygulanmakta olan kanala deşarjstandartlarını genelde fazlası ile sağladıkları görülmüştür. Arıtılan suyun, ürünle temasıolmayan alanların temizliği (ahır, atık kanalı, v.s.) ve arazi sulamada kullanılmasının ciddi birtasarruf sağladığı, bir arıtma sisteminin günlük ve birim ürüne düşen işletme maliyeti de buçalışmada ulaşılan önemli bulgulardandır.
Özet (Çeviri)
Meat and meat products is one of the most important nutritious products to meet nourishmentof human beings. Increasing population, increasing consumption and improving technology;caused serious increase on consumption of meat like other nourishment products. To meetthe need and choice in consumption, new producing technics are developed and capacitiesare increased. Meat and meat products sector has been moved to integrated establishmentsin the course of time. By improvement of the sector, integrated meat industry had moreresponsibility to the environment.In this study, integrated meat industry is introduced and raw wastewater characteristicscaused by industry and treatment alternatives are mentioned. Besides, raw wastewatercharacteristics and treatment processes of three companies that are settled down inIstanbul and working in area of integrated meat industry are researched.Removal efficiencies of these treatment plants that are run with biological activatedsludge principle exceeded %90 rate in average and we have seen that they have completedthe standards for discarge to sewerage.Another finding of this study is reusing of purified water for fields that have nottouch with products like animals house, sewage pipes of rearing unit etc. and forirrigating land causes significant saving in cost. And the operation cost of a treatmentplant for daily or for a unit of item is another finding of this research.