Sıvı kristal özellikli perilendiimidlerin sentezi ve organik fotosensörlerin fotofiziksel fotokimyasal parametrelerinin incelenmesi
Synthesis of liquid crystalline perylenediimide derivatives and determination of photophysical photochemical parameters of organic photosensors
  1. Tez No: 182771
  2. Yazar: MAHMUT KUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK İÇLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışması iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda sıvıkristal özellikli perilendiimid türevleri sentezi yapılmış ve bu maddelerinçözelti ortamı ve değişik film yüzeylerindeki (sadece perilendiimidlerinoluşturduğu filmler, amorf silisyum, nanokristal alüminyum venanokristal titanyum üzerine adsorplanmış perilendiimidlerin oluşturduğufilmler) spektral ve elektrokimyasal davranışları belirlenerek organikelektronik sistemlerde uygulanabilirliği araştırılmıştır. Elde edilen verilerbu maddelerin elektrokromik devreler için uygun olabileceği ancakGraetzel tipi organik güneş pilleri için uygun olmadığını göstermiştir.İkinci kısımda nanokristal TiO2 filmlerin fotokatalitikaktivitesinin arttırılması üzerine Plataforma Solar De Almeria'da(İspanya) bulunan pilot reaktörlerde çalışmalar yapılmıştır. Bazı sukirleticilerinin (Galik asit ve imidakloprid) su ortamında fotokatalitikparçalanması gerçekleştirilmiş ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two parts. In the first part, liquid crystallineperylenediimides were synthesized and the applicability of these dyes inorganic electronics investigated by characterizing of the spectral andelectrochemical properties in solution and in different films (selfassembly, amorphous silisium, nanocrystalline titania and nanocrystallinealumina). The results showed that these dyes would be good candidatesfor electrochromic devices but not for Graetzel type organic solar cells.In the second part, some experiments were carried out to improvethe photocatalytic activity of nanocrystalline TiO2 films in pilot plantreactors constructed in Plataforma Solar De Almeria (Spain). Thephotocatalytic degradation of some contaminants such as gallic acid andimidachloprid in pilot reactors were monitored and the results werediscussied.