Periferal konumlarda hacimli sübstitüentler içeren porfirazinler
Porphyrazines with bulky substituents on the peripheral position
- Tez No: 329637
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİHA MANAV YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Porfirinler, ftalosiyaninler, tetrabenzoporfirinler ve porfirazinler, tetrapirol türevleri olarak adlandırılırlar. Porfirinler ve ftalosiyaninler oldukça iyi çalışılmalarına rağmen, porfirazinler elli yıl önce ilk sentez edilmelerinden bu yana daha az çalışılmışlardır.Teraazaporfirinler porfirinlerden farklı olarak, mezo-azot atomu makrohalkanın elektronik karakterini değiştirir. Porfirazinlerin ve ftalosiyaninlerin elektronik karakterleri ve geniş ? sistemleri periferal metal koordinasyonu ile birleştirilmesi, yeni spektroskopik, magnetik ve elektronik özellikli komplekslerin hazırlanmasına izin verir.Bu yapıların elektrofotografi, optik veri toplanması, gaz sensör, sıvı kristal, tümörlerin fotodinamik terapisi, pigment ve boya gibi pek çok alanda uygulaması vardır. Porfirazinler gösterdikleri yüksek simetri, düzlemsel yapı ve elektron delokalizasiyonu nedeniyle, kimyacılar ve spektroskopistler için çalışma konusu olmuştur.Porfirin, ftalosiyanin ve porfirazinler merkezi kavitelerinin içerisinde çok çeşitli metal iyonlarını koordine edebilirler.Bu çalışmanın amacı, Mg metaliyle birlikte 1,4-ditiyo-2-sikloheptil grubu taşıyan yeni bir porfirazin türevi hazırlandıktan sonra trifloroasetikasitle önce metalsiz porfirazin (hidrojen porfirazin) ve ardından farklı metallerin tuzu sayesinde bu metallerin türevinin elde edilmesidir.
Özet (Çeviri)
Tetrapyrrolitic macrocyclic ring systems are porphyrins, tetraazaporphyrins, phythalocyanines and porphyrazines. Although porphyrins and phthalocyanines have been well studied, porphyrazines have received considerably less attention since their first synthesis almost fifty years ago.In contrast to porphyrins, meso-substitution of nitrogen it tetraazaporphyrins modulates the electronic character of the macrocycle. Combining the electronic character and extended ? system of phthalocyanines and porphyrazine: with peripheral metal coordination permits the preparation of a wide variety of multimetallic complexes with novel structural, spectroscopic, magnetic, and electronic properties.These compounds have been used electrophotography, optical data, photodynamic therapy of tumors, liquid crystals, pigments and dyes. Porphyrazines have been of considerable interest to spectroscopist and theoriticians for their high symmetrical, planar structure and electron delocalisation.Porphyrins, phthalocyanines, and porphyrazines coordinate an extensiverange of metal ions within their central cavities.In the present work our aim has been prepared to different peripheral porphyrazines which include 1,4-dithion-2-cycloheptyl groups. Peripherally-functionalized porphyrazines have the potential to exhibit novel optical, magnetic and electronic properties.