Lacerta anatolica anatolica ve lacerta anatolica eagaea alttürlerinin taksonomik ve sitogenetik incelenmesi
Taxonomical and cytogenetical study about lacerta anatolica anatolica and lacerta anatolica eagaea subspecies
  1. Tez No: 182778
  2. Yazar: TÜLİN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, kuzey batı ve batı Anadolu'da dağılım gösteren Lacertaanatolica türünün iki alttürü olan Lacerta anatolica anatolica ve Lacerta anatolicaaegaea alttürleri taksonomik ve sitogenetik açıdan incelenmiştir.Araştırma gezileri sonucu çalışma örnekleri olan L. a. anatolica (9 ♂♂, 9 ♀♀)ve L. a. aegaea (8 ♂♂, 6 ♀♀) alttürleri 4 farklı lokalitede incelenmiş ve toplam 32örnek yakalanmıştır. Toplanan örneklerin 9 tanesi (5♂♂, 4♀♀) L. a. aegaea ve 10tanesi (6♂♂, 4♀♀) L. a. anatolica olmak üzere toplam 19 örnek sitogenetik olarakincelenmiştir.Sonuç olarak bu iki alttüre ait taksonomik bulgular, genel olarak, Eiselt veSchmidtler (1986) tarafından yapılan çalışma ile uyum göstermektedir. Sitogenetikçalışmanın sonucunda her iki alttürün karyotiplerinin birbirine benzer olduğu ve 2n=38kromozoma sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two subspecies of Lacerta anatolica (Lacerta anatolica anatolicaand Lacerta anatolica aegaea), which are distributed in the Northwest and the WestAnatolia, are investigated karyologically and taxonomically.The total of 32 specimens are collected and L. a. anatolica (9 ♂♂, 9 ♀♀) and L.a. aegaea (8 ♂♂, 6 ♀♀) subspecies are studied at 4 different localities. Totally 19specimens are studied cytogenetically; 9 of them belong to L. a. aegaea (5♂♂, 4♀♀)subspecies and 10 of them belong to L. a. anatolica (6♂♂, 4♀♀) subspecies.Consequently, taxonomic findings relating to two subspecies are arrangementwith study of Eiselt and Schmidtler (1986). The result of cytogenetic study displayedthat both subspecies has similar karyotypes and these karyotypes possess 2n=38chromosomes.