Endüstriyel ölçekli spirulina üretimi
Industrial scale spirulina production
- Tez No: 182787
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİS KORU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünya'nın bir çok ülkesinde ticari olarak üretilmekte olangerek gıda hammaddesi gerekse yem sanayindeSpirulina,kullanılmaktadır. Tüm dünyada çok geniş bir kullanım alanı olan Spirulinaülkemizde de sanayi ölçekli üretimi başlamıştır.Bu çalışmada Spirulina platensis'in T.C Tarım ve Köy İşleriBakanlığı Su Ürünleri Projelendirme ve Ruhsatlandırma Prosedürleri takipedilerek kurulan, sanayi ölçekte ticari amaçla üretim yapan bir işletmeolan Algatek Alg Araştırmaları ve Teknolojileri Ltd.Şti. genel hatlarıylaincelenmiştir. Spirulina üretim yöntemlerinden biri olan ve Algatek AlgAraştırmaları ve Teknolojileri Ltd.Şti.nin de üretimini yapmış olduğukapalı sera sistemi, 4000 m2 arazi üzerine 500 m2'lik kapalı sera alanıüzerinde yıllık 5 ton kapasiteli 12 ay kesintisiz hiperintensif üretiminavantaj ve dezavantajları incelenmiştir.Anahtar sözcükler : Spirulina platensis, üretim teknolojisi, Ege Bölgesi,Türkiye
Özet (Çeviri)
As produced commercially in most nations, Spirulina is used forboth food raw material and animal food. It is used widely in the world as itis just started to be produced in our country.In this study Algatek Alg Araştırmaları ve Teknolojileri Ltd. Şti. isexamined in a general frame as they produce Spirulina platensis with theguidence of T.C tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Designing and LicensingProcedures. One of the ways to produce Spirulina is closed greenhousesystem which is used by Algatek Alg Araştırmaları ve Teknolojileri Ltd.Şti. in 500 m2 closed greenhouse on a 4000 m2 land and have a yearlyproduction of 5 tons. The advantages and disadvantages of 12 monthhyper intensive production is inspected.Keywords : Spirulina platensis, cultuvation technology, Aegean Area,Turkey