Farklı büyüme gücündeki bazı idris (Prunus mahaleb L.) tiplerinin rapd tekniği ile moleküler tanımlamaları
Molecular identification of mahalep (Prunus mahaleb L.) in different growth vigours by rapd technique
- Tez No: 182786
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, kiraz ve vişne bitkilerine anaç olarak kullanılan idristipleri ile çalışılmıştır. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe BitkileriBölümü'nün idris bahçesindeki farklı gelişme kuvvetlerindeki 11 idristipinin genetik uzaklıkları RAPD moleküler yöntemi ile araştırılmıştır.İdris bitkilerinden ilkbahar başlangıcında yaprak örnekleritoplanmıştır. Örneklere DNA izolasyonu yapılarak RAPD yöntemi ile 32primer denenmiştir.En düşük genetik uzaklık Tokat 28 ve Tokat 10 (0,2072) arasındabulunmuştur. En yüksek genetik uzaklık ise Tokat 28 ve Afyon 11 (0,8790 )arasında bulunmuştur. Test edilen primerlerden OPA1, R 20, N 11 ve Q12'de fazla sayıda polimorfik bant elde edilmiştir. Az sayıda polimorfikbant gösterenler ise, H 19, O 10 ve R 15'dir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was studied with Mahalep types which use asrootstock for sour cherry and sweet cherries. RAPD (Random AmplifiedPolymophic DNA) molecular tecnique was employed to determine thegenetic distances of 11 Mahalep types at Ege University Agriculture FacultyDepartment of Horticulture?s orchard.Leaf samples were collected plants at beginning of spring. DNAisolation, PCR and RAPD tecniques was applied to the samples. 32 primerswere tried.The lowest genetic distance was found between Tokat 28 and Tokat10 (0,2072). The highest genetic distance was found between Tokat 28 andAfyon 11 ( 0,8790 ). The primers, OPA1, R20, N11 and Q12 showed morepolymorphic bands among the primers tested. H19, O 10 and R 15 showedlow polymorphic bands.