Q cimi üzerindeki trinomial genişlemeler
Trinomial extensions of Q
- Tez No: 182790
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez esas olarak beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümletez konusu tanıtılmış, ikinci bölümde cisim genişlemeleri hakkında genelbir özet ve temel teoremler ispatlarıyla verilmiştir.Üçüncü bölümde Galois teorisinin esasları ve dördüncü bölümdebir polinomun diskriminantı ile Galois grubu arasındaki ilişkiler elealınmıştır.AnBeşinci bölümde başta Galois grubu alternatif grubutarafından kapsanan trinomialler incelenmiş olup,daha sonra asalsayılardan oluşan bir küme S olmak üzere, diskriminantı p ¿ S asalsayıları ile bölünmeyen f(x) ¿ Z[x] indirgenemez trinomiallerin varlığıispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of five chapters. In the firstchapter, the subject of the thesis is explained. In the second chapter, ageneral summary of field extension and theorems are given with theirproofs.In the third chapter, basics of Galois theory are examined. In thefourth chapter, the relations between discriminant of a given trinomialwith it?s Galois group are explained.In the fifth chapter, the trinomial which Galois group subset ofit?s A n is proved. S is a set of primes, f(x) is trinomial with coeffifientsa,b ¿ Z , p ¿ S such that there exist diskriminant .